Bizonyára ismerős a téma, és stresszhelyzetben veled is előfordult már: mindegy mit és mennyit, csak gyorsan faljunk be valamit. Megnyugtatóan hat, levezeti a stresszt, a teltségérzés a gyomorban ellazít, a vér az agyból a zsigerekbe jut, és még meg is jutalmazod magad.
Stressz esetén az ősi ösztön automatikusan bekapcsol. Ilyenkor a szervezet a túlélésért küzd, nincs idő gondolkodni, azonnal reagálni kell. Te ütsz vagy futsz? Ilyenkor sosincs tudatos cselekvés, a szervezet az adott helyzetben azonnal eldönti van-e veszély vagy nincs. A döntéseink 80%-át a tudattalan elme hozza, sokszor váratlanul és meglepetésszerűen, amelyet a jéghegy-modell jól ábrázol.
Veled is megtörtént már néhányszor, hogy leblokkoltál egy helyzetben és még válaszolni sem tudtál, hanem olyan érzésed volt, mintha megbénultál volna, és még hang sem jött ki a szádon? Ez gyakori vizsgahelyzetben, előadás vagy prezentáció tartása közben. Vagy elveszítetted a fonalat, és nem tudtad, hogyan folytasd tovább. Konfliktus-és stresszhelyzetben ezt valószínűleg te is tapasztaltad már.
Ilyenkor egy nyomógomb működik, amit a tudattalan elme irányít, és ha ismétlődik a helyzet, akkor elmenti, és legközelebb automatikusan bekapcsolja, mert a vészhelyzetet meg akarja szüntetni.
Stressz során a szimpatikus idegrendszer kapcsol be: felpörög a pulzus, a vérnyomás, gyorsabb és szaporább lesz a légzés, a száj kiszárad, kitágulnak a pupillák, az izmok megfeszülnek, az éhségérzet megszűnik, és készen állunk a menekülésre vagy a harcra.
Mi történik a stressz lezajlása után?
Bekapcsol a paraszimpatikus idegrendszer, és ez a fiziológiai változás a szervezetben a magyarázat a stresszevésre:
- megindul a nyálelválasztás,
- fokozódnak a gyomor-és bélmozgások,
- több vér jut a zsigerekbe,
- megindul az emésztőnedvek termelése,
- ellazulnak az izmok,
- és azonnal éhesek leszünk.
Miért az édességeket kívánjuk, és miért az is van mindig kéznél?
A válasz egyszerű: az agynak cukorra van szüksége, melyet gyorsan energiává alakít. Az édesség örömforrás is, mert a cukor segíti a dopamin felszabadulását a szervezetben, ami az örömért, boldogságért felelős hormon, emiatt lehet függővé válni tőle. Amikor édességet falunk be, akkor valójában örömre, boldogságra is vágyunk, tehát megjutalmazzuk magunkat egy kis boldogság érzéssel.
Mi lehet a stresszevés kiváltó oka, amit a tudattalan elme tárol és elrejt előled?
Lehet valamilyen negatív érzés, negatív gondolat, negatív életesemény, stressz- vagy konfliktushelyzet, amiből menekülni szeretnél. Valami, ami nyomaszt, amit nem tudtál megemészteni, és amivel nem foglalkoztál, mert időd nem volt rá, de ezt akkor és ott nem tudatosítod. Tovább menve és elemezve a háttérben a kiváltó ok lehet még önértékelési probléma, önbizalomhiány, vagy akár valamilyen lelki blokk, megfelelési kényszer. Gyakoriak a gyerekkorban elhangzott negatív kijelentések, negatív test- és/vagy énkép.
Így alakul ki a stresszevés, majd a későbbiekben a túlsúly, és ha nem lépsz közbe időben, nem tudod megállítani ezt a folyamatot.
Felmerül a kérdés, hogy lehet-e ezt befolyásolni vagy kontroll alatt tartani?
Természetesen igen, és ez csak tőled függ, ez is egy szokás, amelyen bármikor lehet változtatni.
A szokásainkat magunk alakítjuk ki, ezek a mindennapi rutinjaink, amikre oda sem figyelünk, mert automatikusan végezzük. Ugyanabban az időben kelsz fel reggel, mosol fogat, reggelizel, ebédelsz, vacsorázol, ugyanazon az úton mész dolgozni, mész fel és le lépcsőn, stb.
És mindez hozzátartozik a komfortzónánkhoz is, amiben kényelmesen érezzük magunkat, változtatni nem szeretünk, mert az már energiát és odafigyelést igényel.
Gyakran hallom a mondatot: De hát nekem falási rohamaim vannak és nem tudom megállítani, befolyásolni, mit tegyek?
Gondold át, mielőtt tovább olvasol, hogy akarsz-e változtatni és megszabadulni a stresszevéstől, vagy inkább maradjon minden a régiben, változatlanul.
Ha a változtatás mellett döntesz, akkor lent találsz egy mindfulness gyakorlatot.
Ennek a feltétele, hogy kitűzöl egy napot, és attól kezdve minden nap végzed.
- Írd le egy jegyzetfüzetbe, milyen helyzetben vannak falási rohamaid.
- Próbáld beazonosítani: stresszhelyzet váltja ki vagy már szokásoddá vált.
- Milyen testi tüneteket tapasztalsz, amikor fellép a stresszevés érzése?
- Milyen gondolatok futnak át az agyadon?
- Milyen érzéseid vannak stresszevés alatt és után?
- Mit tettél eddig és mit ettél, ittál ilyen helyzetekben?
- Mit éreztél utána (bűntudat, lelkiismeret furdalás)?
És most írunk egy új forgatókönyvet.
Fontos! Ez nem egy általános, mindenkire érvényes szabály!
Ahhoz, hogy egy személyre szabott életmódváltoztató programot bárkire alkalmazni lehessen, több adatra van szükség: súly, magasság, kor, nem, étkezési szokások, napi program, mozgásforma típusa és a stresszfaktorok.
- Írj le egy stresszevést kiváltó helyzetet, ami ismétlődik.
- Készülj fel rá előre pár nappal, és szerezd be a hozzá való eszközöket.
- Amennyiben csokit, cukorkát, sütit ettél, most vásárolj 2-3 kg almát és ezzel helyettesítsd. Akár mindet is megeheted.
- A szénhidrát tartalmú ételeket fokozatosan csökkentsd, vagy helyettesítsd olyannal, ami kevesebb szénhidrátot tartalmaz, pl. a hús mellé tészta helyett rizst készíthetsz zöldségekkel.
- A mennyiséget is csökkentsd fokozatosan, amíg eljutsz a ¾ tányér mennyiségig, és közben nincs éhségérzeted.
- Készítsd el egy hétre előre a napi étrended.
- Vezesd be a napi 3x étkezést.
- Vacsorázz legkésőbb este 19-ig, utána lefekvés előtt 2 órával még folyadékot fogyaszthatsz.
- Falási Naplót vezethetsz, naponta beleírhatod, mit ettél és ittál, és a falási rohamaidat is vezetheted.
- Beiktathatsz egy mozgásformát, amit rendszeresen fogsz végezni, pl. 40 perc erőltetett séta naponta, munka után.
- Napi 2 liter folyadékot fogyassz, ami ne legyen cukortartalmú.
- Vezess be a mindennapjaidba egy neked testhez álló relaxációt vagy meditációt, ez lehet zene, jóga, pilátes vagy valami neked megfelelő.
- A naplót addig vezetheted, amíg sikerül a falási szokásaidról leszokni.
A fenti módszert több németországi klinikán alkalmazzák sikerrel. Semmiféle diétát nem írnak elő túlsúlyosoknak, és kalóriákat sem számolnak. A lényege a napi háromszori evés, a folyadékfogyasztás, a megfelelő, pihentető alvás, a szénhidráttartalmú ételek és italok, valamint az ételmennyiség csökkentése, a napi 40 perc séta vagy lehet kerékpározás, úszás, kocogás, nordic walking, futás, kinek mi passzol, és relaxáció vagy meditáció.
Ez egy Életmód Változtató Program, melyet bevezethetsz a mindennapokba és új szokásokat alakíthatsz ki, amivel együtt jár a komfortzónából való kilépés.
Ha erre készen állsz és képesnek tartod magad rá, minden elismerésem a tiéd!
A módszer kivétel nélkül mindenkinél jól működik. Türelem és kitartás szükséges hozzá, az átállás mintegy 6-8 hét alatt megvalósítható.
Ha segítségre van szükséged, írj nekem. Életmód orvosként szívesen segítek neked egy egészségesebb életmódot kialakítani és fogyni. Jelentkezz be hozzám, az Életmódprogram segítségével a személyedre szabva kialakítjuk az étrendedet, az életviteleden is változtatunk, és olyan mozgásformát keresünk neked, amely segít a sikeres fogyásban és a falási rohamaid felszámolásában.