„Az élet egyetlen célja az, hogy azok legyünk, akik vagyunk, és azzá váljunk, amivé válni képesek vagyunk.“ — Robert Louis Stevenson, skót regényíró 1850–1894
Te mennyire ismered azt az embert, akivel a legtöbb időt töltöd?
A sikerre való törekvés során gyakran azon kapjuk magunkat, hogy fáradhatatlanul keressük a kulcsot a teljes potenciálunk kibontakoztatásához.
Útmutatást várunk könyvekből, mentoroktól, sőt manapság a közösségi média felületektől is.
A TikTok és az Instagram is kimeríthetetlen forrása a 15 másodpercbe sűrített életbölcsességeknek.
De mi van akkor, ha a siker elérésének legfontosabb összetevője nem a külső forrásokban, hanem önmagunkban keresendő? Ha az álmaink megvalósításához vezető út azzal kezdődik, hogy mélyen megértjük, kik is vagyunk valójában?
Vagyis az alapos és mély önismeret, ami magában foglalja az erősségeink és a hiányosságaink ismeretét is.
Ha belegondolsz, te mennyire ismered magad?
Lehet, felesleges kérdés, hiszen önmagunkkal töltjük életünk során a legtöbb időt, mégis, rengetegen találják szembe magukat azzal a felismeréssel, hogy fogalmuk sincs, mi a cselekvéseik valódi mozgatórugója.
A legnagyobb ajándék, ha tudjuk, hogy kik vagyunk, mert az önismeret erejét kihasználva nem céltalanul sodródunk a körülményeink által befolyásolva, hanem célzottan és magabiztosan navigálunk az életünkben.
Az erősségeinkre lehet alapozni, azok fognak segíteni érvényesülni az életben és haladni a siker lépcsőfokain felfelé.
A hiányosságaink ismerete pedig hatalmat ad a kezünkbe. Hatalmat arra, hogy képesek legyünk változtatni rajtuk tanulással, cselekvéssel és gyakorlással.
Milyen egyszerűen hangzik, ugye? Az erősségeinket előnyünkre használjuk fel, a gyengeségeinket pedig tudatos munkával átformáljuk pozitív tulajdonsággá.
Sajnos sok esetben nem csak ennyi a feladat, mert az önismeret hiánya miatt rejtve marad a tudatos elménk előtt ez a hasznos információ. A szakirodalomban az arány: 20-80%, azaz a motivációnk oroszlánrésze a tudattalanban rejtőzik.
Freud jéghegy modellje bemutatja mit is rejt el a tudatalatti: a jéghegynek a vízből kilátszó része a tudatos élményeket jelenti, a vízfelszín alatti nagyobb rész pedig a tudatalattiban lévő félelmek, szorongások, vágyak, késztetések, múltban történt és elrejtett/elmentett fájdalmas események, emlékképek vannak.
Vajon hogyan akadályoz bennünket a tudatalatti, hogy igazán jól megismerhessük önmagunkat?
- Folyamatosan szűri azt a rengeteg információt, amellyel naponta találkozunk, és szelektíven hívja fel a tudatos figyelmünket bizonyos gondolatokra, emlékekre és érzelmekre. Ezt a szűrési folyamatot azonban a múltbeli tapasztalataink, traumáink, mélyen rögzült hiedelmeink és a neveltetésünk is befolyásolja, így gyakran torz szemüvegen keresztül észleljük a világot. Ezek a filterek elhomályosítják önismeretünket azáltal, hogy szelektíven hangsúlyoznak bizonyos szempontokat, míg másokat elnyomnak vagy eltorzítanak.
- Az érzelmeink nyelvén beszél. A velünk történt eseményeket a hozzájuk kapcsolódó érzelmekkel tárolja. Ezért fordulhat elő, hogy bizonyos élethelyzetek olyan intenzív érzelmi reakciót váltanak ki belőlünk, amelynek a tudatos elménk nem érti az eredetét. Ha ezek a sebek feloldatlanak maradnak, akkor az érzelmeink kiváltó okait sem leszünk képesek teljes mértékben megérteni és kezelni.
- Nem szereti a változást. A tudatalattink akkor sem akar minket kitenni a változással járó kockázatnak, ha az éppen előnyös lenne a személyes fejlődésünk és önismeretünk szempontjából. Ez az ellenállás az ismeretlentől való félelemben vagy a kihívást jelentő helyzetek elkerülésében nyilvánulhat meg. Az önismeret itt is hasznos segítséget nyújt számunkra, mert könnyedén felismerhetjük, hogy az ellenállás bennünk csak az agyunk védelmi mechanizmusa. Csak úgy lehet előre lépni, hogyha nagy levegőt veszünk és az akadály irányába úszunk.
Bátorságra, sebezhetőségre és hajlandóságra van szükség ahhoz, hogy szembenézzünk félelmeinkkel és korlátainkkal. Egy önvizsgálat és egy önfeltáró utazás szükséges ahhoz, hogy lehetővé váljon megragadni a bennünk rejlő képességek és tulajdonságok forrását. Saját lényünk mélységeibe mélyedve megértjük, mi hajt bennünket, mi inspirál, és mi számít igazán számunkra.
Vajon könnyű ez az út?
Semmiképpen nem mondhatjuk. Fontos, hogy legyünk türelmesek magunkkal. A változás időben hosszú, lassú folyamat és sokszor kudarcokba ütközve lehet az akadályokat átlépni. Azonban ha kitartóak vagyunk, és nem adjuk fel, akkor elérhetjük a kitűzött céljainkat, és azzá válhatunk, akik valójában vagyunk.
Vajon megéri a befektetett munka?
Mindenképpen. Az út végén ránk váró jutalom felbecsülhetetlen.
Az önismeret és az önmagunk elfogadása kulcsfontosságú ahhoz, hogy igazán önmagunk lehessünk. Azonban a változás nem mindig könnyű, és sokszor félelemmel és bizonytalansággal jár. Ha azonban elhatározzuk, hogy változni akarunk, és türelmesek vagyunk magunkkal, akkor elérhetjük a kitűzött céljainkat, és sokkal elégedettebbek és boldogabbak lehetünk.
Szerencsére nem kell ezen az úton egyedül végigmenned. Ha úgy érzed, hogy készen állsz a változásra, akkor foglalj hozzám egy időpontot, és közösen megtaláljuk önmagadhoz az utat. A kezed csak akkor engedem el, ha már biztosan tudsz a kitűzött célod felé haladni.
Az első konzultáció ingyenes: