Stresszelsz az önbizalomhiány miatt?
Önbizalomhiány bárkinél bármilyen élethelyzetben felléphet. Még annál is, aki azt gondolja, ez nála nem fordulhat elő.
Lehetsz magabiztos a munkahelyeden, vagy akár vállalkozóként a cégedben, ahol helyt kell állnod és bizonyítanod, hogy alkalmas vagy az adott munkára és képes is vagy megtenni, sőt, még 120%-ban is teljesítesz, mert a perfekcionizmus hajt és a megfelelési kényszer.
De amikor otthon a gyerekekkel kéne foglalkozni, mert alig várják, amikor hazamész, hogy velük játssz, érzed, nincs hozzá erőd, energiád, kedved, mert fáradt vagy, és egyre fáradtabb, ahogy a napok és évek telnek.
Mi a baj veled? Hisz imádod a gyerekeid, betervezted őket az életedbe, mindennapjaidba, most itt vannak, okosak, ügyesek, tele energiával. Miért nem vagy képes velük annyit foglalkozni, mint szeretnél? Nem vagy alkalmas anyának, apának? Hiába vagy a munkahelyeden magabiztos, ha a magánéletedben felüti a fejét az önbizalomhiány.
A mindennapjaidat stresszesnek érzed. Elgondolkodsz azon, miről kéne lemondani, hogy jobban tudjál működni, mit kéne jobban és másképp csinálni, de nem jössz rá.
Ami jellemző általában: felpörgeted magad, rohansz egyik helyről a másikra, hogy a sok napi feladatot el tudd intézni. Szeretnél minden helyzetben és szerepben jól teljesíteni, de nem találod meg az összhangot és fogalmad sincs, hogyan változtathatnál ezen.
Anyavállalkozóként neked több szerepben is helyt kell állnod: feleség, háziasszony és anyuka. Ezeken felül még: mint gyerek, szülőkkel szemben, mint meny apóssal/ anyóssal szemben, mint testvér, ha vannak testvéreid, ha unokád van, akkor ott is meg kéne felelni és időt szánni rá. A szereplistát lehetne tovább folytatni az elvárások listájával.
Az önbizalomhiány láthatatlanul bekúszik a mindennapjaidba és befészkeli magát a gondolataidba. Ez is egy stresszhelyzet, ami ha mindennapos, krónikussá és tartóssá válik és egy idő után beteggé tesz.
Hogyan ismered fel, hogy épp önbizalomhiánnyal küszködsz?
bizonytalan vagy nem tudsz dönteni nem tudsz nemet mondani szorongsz az adott helyzetben alvászavarod van kételkedsz magadban nem mersz lépni, cselekedni úgy érzed, magatehetetlen vagy azt gondolod, neked nem fog sikerülni erőtlennek érzed magad félsz véleményt mondani idődet nem tudod hatékonyan beosztani alkalmatlannak érzed magad az adott helyzetben/szerepben fogalmad sincs mit tegyél, hogy ezt az állapotot megszüntesd
Te úgy érzed, mindent megteszel, hogy az életed sínen legyen, a megélhetéshez szükséges bevételről is gondoskodsz, tervezel, szervezkedsz, intézkedsz. Majd egyszer beléd hasít, hisz még nem is éltél, magadra nem fordítottál semmi időt, csak mások vannak előtérbe helyezve, nekik mindent megteszel, kötelességből is.
Ha véletlenül megkérdik tőled, ÉnIdőd van? A válaszod: de hisz én nem engedhetem meg magamnak, mert nincs rá időm.
Időzavarban szenvedsz. A 24 óra nem elég ahhoz, hogy mindent el tudj intézni.
Hogyan lehetne hatékonyabban beosztani az időd, mit kéne másképp tenni, hogy minőségi idő maradjon saját magadra és energiával tudj feltöltődni?
A hatékony időgazdálkodás lenne az egyik módszer, amely segítene neked a mókuskerekedből kitörni.
Ezen az 7 lépésen keresztül sikerülni fog a munka-magánélet mérlegét is egyensúlyban tartanod.
A hatékony időgazdálkodás lényege, hogy rendszerben gondolkodj, strukturáltak legyenek a hétköznapjaid és tervezhető legyen minden napod.
1. lépés: Tervezz!
Egy határidőnapló segítségével előre megtervezheted a heted. A napi feladatokat lebontva be tudod írni, ha valami közbejön és nem volt kivitelezhető, be tudod írni egy másik napra.Kipipálod mindazt, amit sikerült a terveid szerint megtenni, ami elmaradt azt egy másik konkrét napra írod át. Nem halogatsz, és nem keresel kifogásokat.
2. lépés: Priorizálj!
A feladatokat priorizálod, a sürgős és fontosakat helyezed előre a tervezésben, a határidős munkákat minél előbb el kell végezni. Naplódban minden határidőt beírsz.
3. lépés: Koncentrálj a fontos dolgaidra!
Hatékonyság csak akkor lesz, ha a fontos, de nem sürgős dolgaidra koncentrálsz. Ha ennek alapján tervezel, akkor sikereid lesznek, és észreveszed egy idő után már olajozottabban működnek a hétköznapjaid és kevesebb a stressz.
4. lépés: Delegálj!
Vannak olyan elintéznivalók, amit másra bízhatsz, nem fontos a jelenléted mindenhol, és nem kell mindent ellenőrizned, ha pontos utasításokat adsz, megteszi az, akire rábíztad.
5. lépés: Zárj le, amit tudsz!
Minden olyan ügyet zárj le, amire nincs szükség, ami fölösleges volt, ami csak zavaró tényező az életedben. Ennyivel csökken a teher, a nyomás, és az eddig elhalogatott, elintézetlen dolgok is megszűnnek.
6. lépés: Időrablókat töröld!
Készíts egy listát az időrabló tevékenységeidről, aminek semmi haszna nem volt eddig sem, de az idődet fecsérelted rá. Meg fogod látni, mennyi értékes időd fog felszabadulni és ezt csakis minőségi ÉnIdőre tudod szánni.
7. lépés: ÉnIdő tudatos megtervezése!
Határidőnaplódba kezdj el bevezetni olyan tevékenységeket, mely számodra kellemesek, örömet szereznek, testhezállóak, és kikapcsolnak, pihentetik az elméd, a tested is. Ez csak rólad szól. Energiával fogsz feltöltődni, jobb lesz a hangulatod, a közérzeted, az alvásod javul és reggelente kipihenten fogsz felkelni.
Ha végigmész a lépéseken, mire a végére érsz, észre fogod venni, hogy az önbizalmad növekedni fog, magabiztosabb leszel, és már fogsz tudni hatékonyabban és strukturáltan tervezni.
Kíváncsian várom az eredményeid a hozzászólásokban.
Amennyiben kérdésed merülne fel, vagy személyedre szabott megoldásban gondolkodsz, írj az e-mail címemre, vagy foglalj időpontot ingyenes konzultációra a honlapomon.
Csoportos és egyéni tréningek formájában vezetek önbizalomerősítő tréningeket. Ha részt szeretnél venni rajta, jelentkezz, e-mailben tájékoztatlak a következő induló csoportról, illetve az egyéni időpontokról.