A külföldre költözés jelentős próbatételt jelent kivétel nélkül mindenkinek. Ez egy valódi kihívás. Amikor az ember külföldre költözik, rengeteg gondolat kavarog a fejében, mely kezdetben a nyelv kommunikáció szintű elsajátítása, a lakhatás, az új munkahely és a megélhetés körül forog.
A külföldre költözés lehet egy izgalmas önismereti út, ha így állsz hozzá, mely erősebbé teheti a személyiséged. Ebben a helyzetben fogod magad nemcsak kiismerni, de megismerni is. A reziliencia azaz a lelki ellenálló képesség fog ebben segíteni neked.
Az új kultúra rengeteg változást hoz az életünkbe, amit először is meg kell ismerni, mi egyezik a saját kultúránkkal és mi az, amiben különbözik. Majd későbbiekben fokozatosan alkalmazkodni kell, nemcsak az emberekhez, hanem a szokásokhoz is.
Ami a legjobban megsínyli a külföldre költözést, az az önbizalmunk, amivel nem igazán foglalkozunk, mert nincs időnk és nem is gondolunk rá. Sőt, a szőnyeg alá söpörjük, mert a megfelelési kényszer hatása alá kerülünk.
16 évet éltem Németországban 3 különböző megyében, mindegyikben más volt a beszéd, a tájszólás, a szokások és az emberek is másképp viselkedtek. De még a szabályozások és a törvények is különböztek.
Mindegyik munkahelyemen találkoztam olyan emberrel, aki külföldigyűlölő volt, és ezt ki is nyilvánította szóban és cselekedetben is. Szóban a rosszindulatú megjegyzések voltak, aminek semmi kiváltó tényezője nem volt, mert okot nem adtam rá, a cselekedet pedig, hogy akadályozott a munkámban, ami odáig is fajult, hogy az ügyeleti rendszerből átmenetileg kiemeltek, mert azt találták ki, még hibázom, mert nem ismerem az ottani szabályokat, ami természetesen nem volt igaz. De hiába is bizonygattam, nem nekem hittek, ami nagyon rosszul esett. Erre később rácáfoltam és bebizonyítottam nekik, képes vagyok a rám bízott munkát elvégezni, akár jobban, mint ők, de ehhez időre volt szükség a részükről, mert bizalmatlanok voltak.
Milyen területen jelentkezik az önbizalomhiány külföldön élő magyarként?
Talán a legfeltűnőbb, hogy alkalmazottként bérkülönbségek vannak, ez törvényileg szabályozva van, még adóforma is létezik kimondottan külföldi számára. Ez már valójában megkülönböztetésnek felelne meg, de mivel törvény védi, ezt el kell fogadni. Ilyenkor emésztheti az ember magát, kavarognak az ilyen típusú gondolatai: miben vagyok én más, miért vagyok kevesebb és kisebb értékű, nem ismernek el a szakmámban, a magyar oklevél kevesebbet ér, és hasonló kérdések merülnek fel. Hiányérzet lép fel és egy bizonytalanság, ami önértékelési problémát okozhat és önbizalomhiány formájában mutatkozik. Egy külföldi magyar kevesebb bért kap, mint egy ottani ugyanabban a szakmában dolgozó. Nekem évente hosszabbították meg a munkavállalási engedélyem, és 3 évig nem hagyhattam el az első munkahelyem, 3 év után kaptam meg egész Németország területére végül is a munkavállalási engedélyt, akkor mehettem más klinikára dolgozni.
A munkahelyi légkör teljesen más, mint a megszokott magyarországi. Alkalmazkodni kell kint a többi dolgozóhoz, a helyi szokásokhoz, a munkahelyi vezetőkhöz, mert a hierarchia szigorúan be van tartva és ily módon több főnöke is lehet egy embernek. Kezdetben kicsúfolhatnak, kinevethetnek a kevés nyelvtudás miatt. Persze vannak olyanok is, akik segítőkészek, van kivétel. De a megfelelési kényszer az ilyenkor nagyon magas mércén van. Ki ne szeretne hamar beilleszkedni és alkalmazkodni a munkatársakhoz? Megmutatni, képes jó szakember lenni. Sok negatív gondolat cikázik át az ember agyán: elég jó vagyok-e, képes leszek megfelelni az elvárásoknak, a tudásom vajon eléri az ő szintjüket, vajon mit gondolnak rólam és hasonlók. Ezek mind az önbizalomhiány jelei.
Ha valakinek nem volt önbizalomhiánya, valószínűleg annak is lesz, mert az alkalmazkodási folyamathoz kapcsolódik egy kisebbrendűségi érzés is önértékelési problémákkal és szorongással is, mivel az adott ország oktatási rendszerét senki sem tanulmányozza, mielőtt kiköltözik, és nem tudhatja, hogy az ő tudása megfelel az ottani követelményeknek vagy nem. Saját példám: igazságügyi orvosszakértői szakvizsgám nem EU-konform, nem ismerik el egy EU országában sem, mert különbözik az oktatási tananyag és hiányzik belőle egy fejezet. Ledöbbentem és fájdalmas volt, mikor ezt megtudtam, de már túltettem magam rajta.
A mindennapokban nagyon sok új és idegen inger ér minket egy más országban. Emiatt gyakran idegennek érezzük ott magunkat.
Betelepszik a magány is a gondolatainkba, mert kevés kapcsolatot alakítunk ki, barátaink, ismerőseink otthon maradtak, külföldön új kapcsolatokat kell kialakítanunk, aminek a sikeressége a nyelvtudás szintjétől függ. A társasági élet is hiányzik, az anyanyelvi kikapcsolódások színhelyei, mint a mozi, színház is.
Magányosnak érezzük magunkat, mert szeretteink otthon maradtak és a fizikai távolság miatt csak internetes felület marad a kapcsolattartásra. Van aki ezt előnynek éli meg, ez inkább akkor fordul elő, ha valaki menekül egy kellemetlen, vitatkozós családi kapcsolatból és önállósodni akar és önérvényesíteni magát, azaz céljait szeretné elérni, és a családi nyomás alól szabadulni akar.
Az új kultúrában szükségünk lesz speciális készségekre, amiket ki kell alakítanunk magunkban, ha nem akarunk belesodródni az önbizalomhiány okozta negatív spirálba. Van aki depressziós lesz, mert nem tud egy saját magának elfogadható helyzetet kialakítani sem a munkájában, sem a magánéletében.
Mi segíthet egy külföldön élő magyarnak?
Önbizalomhiány megszüntetése és magabiztosság kialakítása 5 lépésben:
1. Térképezd fel az erősségeid, amikre alapozhatsz és alakíts ki újakat!
2. Lelki ellenálló képességed avagy a rezilienciád erősítsd vagy ha nincs, tanuld meg!
3. Stressztűrő képességed növeld stresszcsökkentő stratégiákkal!
4. Az új kultúra sajátosságait elemezd, sajátítsd el, mielőtt kiköltözöl!
5. Építs új kapcsolatokat a környezetedben, amint nincsenek nyelvi nehézségeid!
Amennyiben szükséged van segítségre a beilleszkedésben, alkalmazkodásban, az önbizalomhiányod szeretnéd megszüntetni, lelki ellenálló képességet megtanulni és magabiztosságot kialakítani, hogy rövid idő alatt sikeresen tudj egy új kultúrában érvényesülni, akár vállalkozóként, keress e-mailben, 24 órán belül választ kapsz.
blanka@onlinecoachingdoctor.hu
Több mint 5000 elégedett ügyfelem van, ők mind külföldön élnek. Többekkel mai napig is van kapcsolatom.