Mi az ÉnIdő?
Az önmagadra fordított minőségi időt jelenti. Eredményeképp kevesebb lesz a stressz az életedben, pihentebb leszel, energikusabb, pihentető alvásod lesz, hangulatod és közérzeted javul, harmonikusabb lesz az életed.
Az énidő elengedhetetlen a testi-lelki egyensúly fenntartásához, mivel segít ellazulni, pihenni, feltöltődni, úgy kell elképzelni, mint az elemet, amit akkuval feltöltesz.
Mit jelent neked az ÉnIdő?
Az ÉnIdő lehet személyiségfejlesztés, sport, hobbi, tanfolyam, természetjárás, kertészkedés, valamilyen kézügyességet igénylő kellemes tevékenység: barkácsolás, kézimunka, varrás, festés, rajzolás, szabad írás, kézzel készített bármilyen hasznos dolog, relaxálás, meditáció, jóga, pilátes.
Az Énidőben egy a fontos, hogy önmagadra szánd az időt. Napi fél óra is elég, de az egy óra az ideális.
Ha bevezeted napi szinten az ÉnIdőd, megelőzheted a kiégést, a különböző testi tünetek és panaszok amik voltak, megszűnnek, alvászavarok sem lesznek. Nem alakulnak ki lelki betegségek, az ún. pszichoszomatikus zavarok.
Az ÉnIdő kialakítása az öngondoskodás alapja.
Mi az az öngondoskodás és miért annyira fontos?
Ahány ember, annyi fajta öngondoskodás. Mindenki másképp gondolja és mindenki másképp csinálja. Kinek mire van ideje. A probléma csupán az a mai rohanó világunkban, hogy magunkra nem szánunk időt, vagy pedig nagyon keveset, pedig ez lenne a legfontosabb.
Ezt most átfogalmaznám, mert ebben van a lényeg.
Mindenkinek arra van ideje, amire időt szán.
Tehát amikor eltervezed a napi feladataid és teendőid, akkor bekerülhet a saját magadra is szánt idő, ami lehet bármi, csak legyen kellemes és pihentető.
Ha nem veszed a fáradtságot, és nem szánsz magadra elegendő minőségi időt, sajnos számolnod kell a negatív következményekkel minden életterületeden.
Gondolj magadra is!
Miért is fontos az Énidő?
- mert pihensz
- kikapcsolsz
- lejössz a stresszről
- energiával töltődsz fel
- regenerálódsz
- közérzeted javul
- relaxálsz
Az öngondoskodás a testi-lelki-szellemi jóllétünk alappillére, ami kivétel nélkül életünk minden területére kihat. Ugyanúgy gondoskodnunk kell egészségünkről, mint a kapcsolatainkról, karrierünkről és a pénzügyeink fenntarthatóságáról is.
Az Egészségügyi Világszervezet az öngondoskodást a következőképpen határozza meg: „Az egyének, a családok és a közösségek képessége az egészség előmozdítására, a betegségek megelőzésére, az egészség megőrzésére, valamint a betegségekkel és fogyatékosságokkal való megbirkózásra egészségügyi szolgáltató támogatásával vagy anélkül”.
Az öngondoskodás nem mindenki számára jelenti ugyanazt. Ami számodra jelenti az öngondoskodást, lehet, másnak egészen mást jelent. Így van, aki csak a mozgásra érti, de más meg a relaxációra, meditációra.
Amikor rendszeresen gondoskodunk magunkról, és beiktatjuk az ÉnIdőt napi szinten, akkor észre fogjuk venni, hogy jobban reagálhatunk az életünkben zajló dolgokra. Pozitív egészségügyi eredményeink lesznek, a stressz csökkenni fog, stresszmegoldó stratégiáink bővülnek, az immunrendszer javul, ritkábban leszünk betegek, magasabb lesz az önértékelés, az önbizalom erősödni fog, magabiztosabbak leszünk a döntéseinkben.
A komfortzónánkból is egyre gyakrabban ki merünk lépni.
Az öngondoskodás típusai
Háromféle öngondoskodást különböztetünk meg: érzelmi, fizikai és lelki öngondoskodás.
Az érzelmi öngondoskodás a lelki békét, nyugalmat jelenti, melybe beletartozhat a befelé figyelés, az önbeszélgetés, az elismerés, hogy valamit tettünk magunkért, a nemet mondás a felesleges stresszt okozó dolgokra, a rendszeres szünet a munkában vagy például kávézás egy barátunkkal, vagy kollégánkkal egy kellemes beszélgetés.
A fizikai öngondoskodás alatt értjük a testünk pihenésére szánt időt. Ilyen például a nyugodt és pihentető alvás, melyre figyelünk, hogy 7-9 óra közötti legyen. Ilyen a rendszeres mozgás, ami lehet valamilyen sport, de akár 30-40 perc séta naponta a természetben. Életmód változtatást is jelenthet, és az egészséges és tápláló ételek kiválasztását a készételek helyett.
A lelki öngondoskodás alatt pedig olyan dolgokat értünk, mint például egy istentiszteleten való részvétel, idő eltöltése a természetben, relaxáció, meditáció, egy hálanapló vagy akár egy pozitív napló vezetése.
Te hogyan gondoskodsz önmagadról? Melyiket alkalmazod az ÉnIdődben?
Feladat és gyakorlat
- Vedd elő a jegyzetfüzetedet. Írj mindegyik típusra 5-5 példát.
- Vedd figyelembe, mi az, amit magadénak érzel.
- Válassz ki mindegyikből kettőt.
- Tervezd be a mindennapjaidba.
- Végezd rendszeresen, amit lehet, heti 2-3-szor is.
- Minimum 4 hétig gyakorold, míg szokás szinten beépül a napjaidba.
Ha kérdésed van, és a segítségemre van szükséged, írj e-mailt. 24 órán belül válaszolok.