„Semmi sem lehetetlen, ha a szándék mellett időt és energiát is áldoznak rá.”
John Scalzi (amerikai író)
Mit jelent a motiváció?
A motiváció azoknak a vágyaknak, ösztönzéseknek az összessége, amelyek cselekvésre késztetnek bennünket, illetve rávezetnek arra, hogy lépjünk, cselekedjünk a kitűzött cél érdekében.
A motiváció kifejezés a latin “movere” szóból ered, aminek jelentése: mozog, mozogni, megmozgatni.
Ha olyan célt választunk, ami “megmozgat” minket, ami beindítja a fantáziánkat és a képzelőerőnket, akkor azért hajlandóak leszünk tenni, és kilépni a komfortzónánkból.
A motiváció jelenti tehát azt a hajtóerőt és energiát, ami arra késztet, hogy tettekre váltva elérhetjük a céljainkat. Ilyen lehet például egy szakma elsajátítása, egy nyelvtanfolyam, egy régóta tervezett külföldi utazás, de akár saját cég alapítása. Ezenkívül lehet egészségesebb életmód kialakítása, túlsúly megszüntetése fogyással, mozgás beépítése a mindennapokba, pihentető alvás kialakítása, szorongás megszüntetése, stressz csökkentése. A célok személyenként változnak, bizonyára a te fejedben is van néhány.
Motiváltnak lenni kétféleképpen is lehet:
- van külső motiváció, amikor valaki kedvéért szeretnénk elérni valamit és egy adott célért dolgozunk,
- van belső motiváció, amikor a saját kedvemért, a saját örömömre tűzök ki célt, mert szeretnék valamit elérni az életemben.
Mi akadályozhat abban, hogy motivált légy?
1. Minimális önismeret
Nem ismered az összes erősséged, a gyengeségeid, ezért előfordulhat, hogy rossz irányban indulsz el. Pl. pénzügyi ismereteket tanulsz, közgazdász lesz belőled, majd később rájössz, hogy a segítő szakmában jobb, az neked való, így coach lesz belőled. Másik példa: orvos lesz belőled, de rájössz nem érzed magad jól a bőrödben ebben a szakmában, de van kézügyességed és imádod, ha rajzolsz, és agyalsz, rágódsz a későbbiekben azon, hogyan változtass.
Ha fejleszted az önismereted, magadról tisztább képet fogsz látni.
2. Önbizalomhiányod van
- Gyerekkorodban azt mondták, neked nem való, bele se fogj a megálmodott szakmádba, pl. színész szerettél volna lenni és lebeszélnek téged róla, te pedig nem bízol magadban, nem hiszel magadnak, azt gondolod, nem vagy képes rá, mert a szüleid mondták. Majd mókuskerékben taposol évekig valahol valamilyen szakmában, és nem érted, miért vagy mindig fáradt, kedvetlen, alvásod is rossz, és csak vonszolod magad a munkába.
- De az is lehet, hogy életed során sok a negatív élettapasztalatod, egy idő után belesodródsz a tanult tehetetlenségbe, azt gondolod, már nem is próbálkozol, mert neked úgysem sikerül, amibe belefogsz. Ezért benne ragadsz a mókuskerékben. Ezen sosem késő változtatni.
3. Tévhitek
- Azt hiszed, hogy jó számodra egy szakma, mert anyukád, apukád mondta neked, neked ez való. És elvégzed a megfelelő iskolát hozzá, majd a végén jössz rá, hát ez nem is neked való. Lett egy okleveled, amit nem használsz fel soha.
- Úgy gondolod, ha sok pénzed van, akkor az boldogít, ezért olyan szakmát keresel, ahol sok pénzt lehet keresni. Majd amikor már jó pár éve csinálod, akkor érzed valami nem működik jól, nem érzed jól magad a bőrödben azon a munkahelyen és abban a szakmában. Akkor jössz rá, hogy hiába keresel jól, kényszerszakmában vagy, ez nem a te világod. A pénz mégsem boldogít.
Ahhoz, hogy elérj egy célt, konkrét elképzelés szükséges, vágy és érzelmi ráhangolódás, valamint a gondolat teremtő ereje.
Mi szükséges a motiváció kialakításához és fenntartásához?
- Egy magabiztos önbizalom, azaz hinned kell magadban, hogy képes vagy rá és meg tudod tenni a célhoz szükséges lépéseket.
- Egy alapos mély önismeret, mert az erősségeidre fogsz építkezni, és segítségével ki tudod dolgozni a saját terved.
- Kitartásra is szükséged van, bármilyen akadály jön közbe, nem szabad megtorpanni, folytatnod kell, ha elestél, állj fel és haladj a tervezett utadon előre.
- A komfortzónából való kilépés elengedhetetlen ahhoz, hogy változtass, hogy haladni tudj a célod megvalósítása érdekében.
- A tudattalan elmében lévő akadályok, blokkok is a sikered útjában állnak, ezért ezek feltárása is fontos.
- Tanuld meg a sikeres gondolkodásmódot, mert a motiváltságot így tudod fenntartani, ezzel haladsz előre.
Mi segíthet, hogy motiváltabb légy?
Feladat és gyakorlat
Ismerd meg magad!
Vedd elő a jegyzetfüzeted, és írj egy listát azokról az erősségeidről, amiket ismersz. Mi az, amit szerettél gyerekkorodban csinálni, suliban mik voltak a kedvenc tantárgyaid, milyen sportot szerettél, volt-e valami hobbid, mit csinálsz szívesen mai napig, vagy csinálnál szívesen, ha időd lenne rá. Ezt a listát írd egy hétig.
Válassz egy konkrét, megvalósítható, reális célt!
Csak egyet választhatsz a fenti listából, és csak olyat, ami a saját álmod, vágyad, hogy elérd, nem más elvárásainak akarsz megfelelni és más célját valósítod meg. Legyen egy valódi cél, aminek a határidejét is beírod a füzetedbe, azt, hogy mikorra szeretnéd elérni.
Készíts egy akciótervet!
Dolgozd ki olyan részletességgel, ahogy lehet, részlépésekre bontva. És a részlépéseknek is legyen határideje. Ha valami közbejön, az sem gond, váratlan esemény is lehet, amivel nem számoltál, ezért másik időpontot írsz.
Készíts A és B tervet!
Ha egyik terv nem jön be, akkor legyen rá egy másik megoldási út és megvalósítási terv is.
Ha elakadsz és segítségre van szükséged, keress, írj emailt. Válaszolni fogok neked 24 órán belül.