Így érd el a saját testre szabott magabiztos Éned! Hoztam 5 aranyszabályt.

by dr. Kovács Márta Blanka  - július 30, 2024

A magabiztosság, vagy annak hiánya nem egy velünk született képesség. Nincs a génekbe kódolva. Nincs életkorhoz, végzettséghez, nemhez vagy társadalmi helyzethez kötve. Bármikor kialakítható és fejleszthető, még 80 évesen is.

A magabiztosság az önismeret egyik lépcsőfoka, melyhez egy betonbiztos önbizalom is tartozik. Ez így jól hangzik, de mit kell érte tenni?

A magabiztosság nem egy állandó állapot, meg kell küzdenünk érte, mégpedig saját magunkkal. 

Szerencsére tanulható és elsajátítható annak is, aki úgy érzi, hogy bizonytalan és nem mer lépéseket tenni céljai érdekében.

A magabiztosságnak vannak külső és belső jelei is. 

Ami külsőleg látható: Tartozik hozzá egy magabiztos testtartás, mimika, hanghordozás, szemkontaktus és kommunikációs stílus, valamint lényegretörő beszéd, ami nem lehet mellébeszélés.

A belső jeleit nem látjuk: szükséges hozzá az adott helyzethez illő pozitív gondolkodásmód és hozzáállás, aminek passzolnia kell a külső jelekkel. Ha ez a kettő egymásnak ellentmond, azt félre fogják érteni.

A magabiztosság egy erős önbizalom talaján alakul ki. Amennyiben szeretnéd letesztelni magad, hogy mi hiányzik a magabiztosságodból és mi van jelen egy esetleges önbizalomhiányból, itt megteheted.

Hogyan fejleszd a magabiztosságod? 5 aranyszabály.

Így érd el a saját testre szabott magabiztos Éned! Hoztam 5 aranyszabályt.

1. Húzd ki magad és mosolyogj!

Az egyenes testtartás, hátrahúzott vállakkal magabiztosságot tükröz. A mosolyra mosollyal válaszolnak, a mosollyal nyitottságot is mutatsz és új kapcsolatokat tudsz kötni, ismeretségi és baráti köröd bővülni fog. Ha mosolyogsz, akkor szemkontaktusod is van, ami összekapcsol azzal a személlyel, akivel beszélsz. 

Gyakorlat

Tégy egy próbát amikor az utcán mész, és finoman mosolyogj. Nézd meg, mi történik. Arra figyelj, hogy olyan személyt válassz ki magadnak, aki szimpatikus. Meg fogsz lepődni.


2. Hagyd el a komfortzónádat, de ne ugorj bele a mély vízbe, ha nem tudsz úszni!

Minél többször léped át a komfortzónádat, annál több sikerélményed lesz és meglepődve tapasztalhatod, hogy “Nahát erre is képes vagyok!”. Ha valami nem sikerül, abból vond le a következtetést és a tanulságokat is. Úgy fogd fel, hogy ez szükséges ahhoz, hogy fejlődj.

Ha félsz kilépni a komfortzónádból, mert attól tartasz, hogy valami rossz történhet veled, vagy valami félresikerülhet, akkor tégy egy mini lépést.

Gyakorlat

Mondjuk szeretnél fürödni, de nem tudsz úszni, és félsz egyedül bemenni a Balatonba. Hívj magaddal egy barátot vagy ismerőst, akivel elmész és pár lépést teszel a vízben, majd kijössz. Ezt ismételd el többször, míg meggyőződsz róla, semmi katasztrófa nem történt. Megteheted, hogy veszel egy úszógumit is, és azzal mész be a vízbe valaki kíséretében. 


3. Tanuld meg a pozitív hozzáállást és szemléletmódot!

Ne azon gondolkodj, mi az, ami nem működik, hanem azon, mi működik jól. Keresd a problémákra a megoldásokat. Ha az agyad a kifogásokat dobja be, azokat hessegesd el, és kezdj el megoldásokat kidolgozni. Ha ezt egy jegyzetfüzetbe írod le, akkor segítesz a memorizálásban, azaz az agyad elmenti, vizualizálja és később bedobja neked. 

A pozitív szemléletmód tanulható, de csak akkor sajátítható el, ha gyakorlod, ugyanis a rutin és szokások felülkerekednek. Ezért nem kell elcsüggedni. Minél többször gyakorlod, annál jobban fog menni. Ha kitartással végzed a gyakorlatot, sikerélményben lesz részed.

Gyakorlat

Életmódot szeretnél változtatni és pihentető alvást elérni, mert nyugtalanul alszol, éjszaka többször felébredsz. 7–9 óra szükséges az ideális alváshoz, és eddig éjfélkor feküdtél le. Előtte tévét néztél, vagy mobilon játszottál, most ezen változtatni akarsz. 10-kor szeretnél lefeküdni, mivel 5-kor kelned kell, hogy munkába készülődj. Előtte mobil és tévé helyett úgy döntesz, hogy olvasni fogsz egy már rég betervezett könyvet, lefekvés előtt 1 órát olvasol. Illetve találtál egy relaxációs légzőgyakorlatot, amit szeretnél esténként végezni. Úgy döntesz, ezt felváltva fogod csinálni, egyik este olvasás, másik este relaxáció. 


4. Hordj színeket, öltözz változatosan!

A színek nemcsak öltöztetnek, de befolyásolják a hangulatot és kapcsolódnak a környezetünkben lévő emberekhez is. Akik ízlésesen és színesen öltözködnek, azok tapasztalják, hogy hasonlóan öltözködő személyek fognak velük kapcsolatot létesíteni. A fekete szín elriaszt, mert gondolhatják azt is, hogy gyászolsz valakit, és nem mernek veled szóba állni, de ha a feketét egy másik színnel kombinálod, az már nagyon sokat változtat. 

Gyakorlat

Gondolkozz el azon, hogy milyen színt próbálnál ki szívesen, amit eddig nem is hordtál. Ez lehet egy blúz vagy nadrág, attól függ milyen típusú ruhákat hordasz. Egy már meglévő ruhadarabhoz vedd fel. Tégy egy próbát, menj el ebben sétálni, vagy hívd el a barátod/barátnőd egy kávéra. Ha ő még ilyen színű ruhát nem látott rajtad, valószínűleg észreveszi a változást.   


5. Légy saját magad! 

Kapcsolataid építésekor és a kommunikációban fejezd ki, hogy mit szeretsz és mit nem. Mondd el bátran a véleményed, beszélj a saját határaidról, mert ha nem beszélsz róla, az emberek nem tudják, mihez tartsák magukat. Válj mindig azzá aki vagy, egyébként félreismernek téged és olyan kapcsolataid lesznek, amikben rosszul fogod érezni magad. A kapcsolatépítés és ismerkedés mindig könnyebb, mint egy már létező, mérgező kapcsolatból a kilépés, ami nagyon nehéz.

Gyakorlat

Mondj nemet egy olyan helyzetben, amiben már régen szerettél volna. Erre fel kell előre készülnöd, mert nem tudhatod, a másik fél hogyan reagál. Olyan helyzetet és alanyt válassz, akit jól ismersz, akinek bátran elmondhatod a véleményed, és nem kell attól félned, hogy megsértődik. Egy barátnak vagy barátnőnek elmondhatod, neked mi a véleményed és megkérdezheted, ő ezt hogyan látja és mi a véleménye. Ennek alapján valójában le tudod tesztelni, hogyan reagál más személy egy nemleges válaszra. Ha ez sikeres, akkor lépj tovább, és mondj bátran nemet olyan helyzetekben, amiben magadat képviseled.

Ha elakadtál vagy segítségre van szükséged, írj hozzászólást, erre 24 órán belül válaszolok, vagy foglalj időpontot egy ingyenes konzultációra.

Téged is érint a munkahelyi stressz? 4 lépés a megoldáshoz.
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>