Te mennyire ismered magad? Elgondolkodtál már azon, ki is vagy te?

by dr. Kovács Márta Blanka  - március 22, 2024

Az vagy, akinek gondolod magad, vagy a gyerekkorban lemásolt viselkedési mintákat felnőttkorba vitted magaddal, és a szüleid másoltad?

Mert ebben az esetben érdemes kicsit befelé vizsgálódni és amennyiben találsz olyan dolgokat vagy tulajdonságokat, melyeket mégsem magadénak tulajdonítasz, csak a szüleid elvárásai voltak feléd, mint gyermek, te meg eleget tettél nekik, és beléd rögzültek, akkor érdemes elemezni, és rájönni, te ki vagy és azzá válni, aki valójában vagy! 

Indulj el az önismeret útján, tégy egy nagy felfedező utat, és változtass, ha szükséges.

A valódi Önismeret a kiegyensúlyozott életnek és az egészséges kapcsolatoknak az alapja.

Kéz a kézben jár az önbizalommal, önbecsüléssel és a magabiztossággal is. Ha mindezek adottak, a sikerhez vezető út is megtalálható.

A változás mindig belülről kifelé haladó folyamat. Ezért szükséged van a tudattalan elmében elraktározott gondolataidra, érzelmeidre és képességeidre is, amikhez az utat nem ismered és egyedül nem találsz rá. 

A tudattalan elmében elrejtett erősségeidhez nem férsz hozzá, és a kincset érő képességeidhez sem, mert tudomásod sincs róla. A lelki blokkok is itt találhatók, amiket a félelmeid okoznak és akadályoznak az érvényesülésben, a céljaid elérésében, a sikerességben.

A tudattalan „felfedezését,” a mai jelentésében Sigmund Freudnak köszönhetjük. Ő hozta létre a jéghegy modellt is.

A tudattalan tartomány a jéghegy modellben a felszín alatt van, mely nem látható, viszont rendkívüli fontosságú, mert 80%-ban a döntéseinket ennek alapján hozzuk, és természetesen nem tudatosan.

Ez a tartomány kulcsfontosságú életünkben, mivel a valódi önismeretünk útja ide vezet. Érdemes vele foglalkozni. A tudattalan feletti kontrollt át tudod venni és én ebben tudok segíteni.

Mi is az önismeret?

Az önismeret a gondolataink, érzéseink és viselkedésünk és ezek egymásra való kölcsönhatásainak az ismerete, a mindenkori felismerése, elfogadása és a megértése. 

Kicsit másképp fogalmazva saját mozgatórugóink és nyomógombjaink ismerete.

Az önismeret fejleszthető képesség, kortól függetlenül bármikor mélyíthető, formálható önmagunk megfigyelésével és elemzésével, a környezetünk felénk való visszacsatolása és visszajelzései segítenek a helyes irányban való fejlődésének.

Az önismeret mindannyiunkban zajlik az élettapasztalataink által. Csak tőlünk függ, hogy negatívan értékelünk élethelyzeteket vagy a pozitív oldalát keressük és feldolgozva az önismeretünket mélyítjük. A kiegyensúlyozott és sikeres életvezetés tanulható. 

Mi tartozik szorosan az önismerethez?

Egy pozitív ÉnKép. Az ÉnKép egy személy saját magáról alkotott mentális képe, tartalmazza mindazon személyiségvonásokat, melyeket az illető magának tulajdonít. A pozitív ÉnKép szükséges mindenképp az egészséges önismeret kialakításához. Amennyiben negatív személyiségvonásokat ismersz fel magadon, azon is tudsz dolgozni és átalakítani, hogy számodra hasznos legyen.

Az ÖnSzeretet az egyik alapvető képesség, mely a feléd tanúsított szeretetet, elfogadást és pozitív gondolatokat foglalja magába. Mindaddig míg nem tudod elfogadni magad olyannak, amilyen vagy, nem fogod tudni szeretni magad. És ha nem szereted magad, akkor gyakran fordul elő az önostorozás, a hibakeresés, az áldozat szerepbe való menekülés.

Önbecsülés az önmagunkhoz fűződő viszonyunkat tükrözi, egy önmagunkra irányított odafigyelés, mely nem minősít, és nem ítélkezik, viszont maximális a tisztelet és az elfogadás.

Önbizalom a saját képességekbe vetett bizalmat jelenti, és azt, hogy mennyire tartjuk képesnek magunkat alkalmasnak adott élethelyzetek megoldására.  

Hogyan tudjuk fejleszteni az önismeretünk?

Önismeret

Egyszerű megfigyeléssel, megfigyeljük milyen helyzetben hogyan viselkedünk és reagálunk. Bizonyos emberek, és helyzetek milyen érzelmeket váltottak ki belőlünk és miért. Megértjük és tudatosítjuk,  miért reagálunk éppen úgy. 

Megfigyeljük mások hogyan reagálnak a saját viselkedésünkre. Mindezek alapján rájövünk mi az ami hatékonyan működik az emberi interakciónkban, a kommunikációnkban. Mi az ami jólétünk szolgálatában áll és mi az ami hátráltat bennünket. 

Megtanuljuk, mik az erősségeink, azokat hogyan tudjunk előnyünkre felhasználni. Amit gyengeségnek gondolunk, még nem biztos az valóban gyengeség, mert más szemében, mást megkérdezve, lehet az is erősség, csak épp mi látjuk a “belső szemüvegünk” által gyengeségnek.

Mások minket objektíven látnak, mi saját magunkat főleg szubjektíven érzékeljük és nem tudunk magunktól és érzelmeinktől elvonatkoztatni.

A gyengeségeinket át tudjuk formálni és oly módon átalakítani, hogy céljainkat és vágyainkat  szolgálhassák. 

Mikor gondoljunk arra, hogy az önismeretünk nem teljes és fejleszteni kéne?

Ha különböző élethelyzetekben elakadunk, és nem értjük miért, nem találjuk az okát.

Előfordulhat az is, hogy ismétlődnek a problémás helyzetek, vagy halmozódnak, melyből ennyit érzékelünk csupán. Negatív élettörténések, negatív reakciók, mintha valami ismétlődne, vagy a sors hirtelen ellenünk fordult.

Ebből helytelenül levonunk egy általános következtetést “ nekem semmi sem sikerül”, “nekem nincs szerencsém”, és ebből egyenes út vezet az önbizalomhiányhoz és a tanult tehetetlenséghez, amikor már nem is próbálkozunk, mert feladtuk.

Kialakul a negatív ÉnKép, egy általános elégedetlenség, mely negatív gondolatokat hoz létre, negatív érzelmeket és a reakció rá a visszahúzódás, a társas kapcsolatok kerülése, pániktünetek adott élethelyzetekben, alvászavarok, de akár depresszió is.

Ha te már itt tartasz, ne ess kétségbe, mert neked is van visszaút. Az önismereti munka nem könnyű és nem mindig kellemes, de a belefektetett idő és energia sokszorosan megtérül.

Ha bele akarsz kezdeni, de nem tudod hogyan és hol fogj neki és segítségre van szükséged, írj e-mailt, 24 órán belül válaszolok és kapsz egy ingyenes konzultációra időpontot, ahol garantáltan útmutatást kapsz és el tudsz indulni a pozitív önismereti utadon.

Használati útmutató Önmagadhoz, szeretnél te is ilyet magadnak?
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>