Te meddig halogatsz és tudod-e miért?

by dr. Kovács Márta Blanka  - március 15, 2024

Mi a halogatás?

Ha belegondolunk, ez egy teljesen normális jelenség, és már mindenki átesett rajta, nincs olyan ember, aki valamiért ne halasztott volna el valamit. Sőt, többször is. Ebbe a csapdába mindenki beleesett már. Ha ezt a csapdát az utcán látnánk egy gödör formájában - képzeld el - bele is ugrunk, és nem kerüljük ki. Mert már ismerős ez a gödör, és nem félünk tőle.

A halogatás valaminek a késleltetése, egy ügy, egy időpont, egy határidős munka elhalasztása későbbre, egy olyan tevékenység, mely valójában nem annyira sürgős, csupán fontosnak tartott részedről.

Olyan fontos dolog, mely halasztható még egy ideig, ezért meg is teszed.

Betervezted magadnak egy adott napra, hogy akkor megcsinálod, vagy elkészíted, vagy befejezed. De valami közbejött, és ez általában egy kifogás, amire ráfogod, hogy ma mégsem ülsz neki a munkának, lehet, hogy nincs hozzá hangulatod vagy kedved, lehet, hogy valami más jobban felkeltette az érdeklődésed, de az is lehet, épp a frontra fogod, mert érzékeny vagy a frontokra, vagy találsz olyan más tevékenységet, melyhez inkább van kedved.

Ismerős a helyzet?

A halogatás mögött van egy kifogáskeresés, miért is ne tedd meg azt, amit beterveztél. Gondolkozz el azon, te milyen kifogásokat keresel, amikor valamit el akarsz halasztani, bizonyára meglepődsz, ha mindezt leírod egy füzetbe és egy lista kerekedik ki belőle.

Miért keresünk kifogásokat? 

Mert ez mindig könnyebb megoldás bármire, mert ez kényelmes, mert ezt bármikor elő tudod venni és valójában mindig kéznél van, mert ez ismerős helyzet, mert már sokszor alkalmaztad ezt a reakciót, és már automatikusan teszed. 

Egy berögzült szokás, egy megszokott cselekedet, amit az agyad eleve bedob neked a legjobb megoldásként.

Mik a halogatás okai?

  • Önbizalomhiány. Félelem, hogy valamit elhibázok, rosszul sül el, nem sikerül, ahogy elképzeltem, pl. egy prezentáció, egy honlapkészítés, egy blogcikk.
  • Gyermekkori viselkedési minta, amit felnőttkorba magammal viszek és nem tudatosan ezt alkalmazom.
  • Nem érzem elég fontosnak a munkát, ezért inkább másba fogok bele, ami jobban érdekel és leköt.
  • Nem érdekel eléggé a tematika, amivel foglalkoznom kéne, amit elvállaltam, de határidős, ezért még egy ideig elhalasztom.
  • Szorongás mások értékelése miatt: mi a véleménye másoknak a munkámról, vajon megfelel az ő elvárásainak, pl. ha megrendelésre készítek egy anyagot.
  • Perfekcionizmus, tökéletességre törekvés. Olyan magas mércét állítok magamnak, hogy inkább bele sem fogok, vagy halogatom az utolsó napig.
  • Imposztor szindróma: attól félek, nem lesz megfelelő az elkészített munka, és nem fogadják el, inkább mindent elhalasztok, csak hogy ezt a kockázatot elkerüljem.
  • Túlvállalás. Többet vállaltam el, ami plusz erőt és energiát meg időt igényel, és halogatom, mert nem sok kedvem van hozzá.

Hol vannak a halogatás gyökerei? Miért is halogatunk?

Ez egy érdekes terület, a miértekre mindenki kíváncsi.
A halogatást a tudattalan elme dobja be neked mindig, ha valami újat, valami mást, valami ismeretlent kéne tenned és olyanba kéne belefognod, amiben esetleg lehet valami szokatlan és akár csak kicsit másabb, mint az eddig megszokott. 

A tudattalan elme védeni próbál téged azzal, hogy bedobja neked a halogatás lehetőségét, ami már ismerős terület, a tudattalan elme a veszélyhelyzetet észleli, ez pontosan az „üss vagy fuss” már sokak által ismert jelensége. És nem engedi, hogy belefogj. Ha a komfortzónádból kéne kilépned, ugyanezt fogod észlelni. Egy furcsa érzést, ami akár szorongást, vagy félelmet vált ki, de akár stresszként is észleled. És ha ezt érzed, akkor meghátrálsz, visszalépsz, és inkább halogatsz.

Ez a magyarázata a gyakori halogatásnak, aminek eddig nem értetted a mechanizmusát. Ez mindenkinél egyformán zajlik le. Ezért vannak krónikusan halogatók, amit sokan nem értenek, már megint és miért pont most, mert a komfortzónából kilépés egy első és ismeretlen lépés az új felé, amihez döntésre van szükség. 

A halogatás a komfortzónából kilépéssel van szoros kapcsolatban.

Csak azok döntenek a komfortzónából való kilépésre, akik megfelelő önismerettel és erős önbizalommal rendelkeznek, és ezáltal a halogatást fel tudják számolni az életükben.

Mi a hátránya a halogatásnak?
  • Lelkiismeret-furdalás gyötör
  • Szorongok és frusztrált vagyok
  • A hangulatom nyomasztó, rossz
  • Alvászavaraim vannak, mert ezen agyalok
  • Stresszelem magam, idegesebb és feszültebb vagyok
  • Hibáztatom magam
  • Kifogásokat keresek
Mi az előnye a halogatás leküzdésének?
  • Sokkal produktívabb leszek
  • Stresszmenedzsment javul
  • Időmenedzsment hatékonyabb lesz
  • Strukturáltabbak lesznek a mindennapok
  • Szabadidőm lesz végre a pihenésre és feltöltődésre
  • Hangulatom sokkal jobb lesz
  • Már nem lesz alvászavar, az alvás pihentető lesz
  • A szorongás és félelem megszűnik
  • Boldogabb és sikeresebb életem lesz

Öt lépés a halogatás leküzdésére

A halogatás leküzdése

1.lépés. Keresd meg a halogatásod okát!

Gondolj a korábbi halogatásaidra. Mi volt a közös benne? Lehet csupán ismétled magad és automatikusan halogatsz, de ha belegondolsz, és megtalálod az okát, előfordulhat, hogy ki tudod iktatni ezt a következő alkalommal.

2.lépés. Kutass emlékezetedben a gyerekkori viselkedésmintára, amit lemásoltál!

Ha visszautazol gondolatban, és rájössz, mit koppintottál le amikor gyerek voltál, akkor kiderül, ez nem is te voltál, csak valaki a családban, aki krónikus halogató volt, te pedig gyerekként azt hitted, ez a helyes és lemásoltad. Engedd el, mert ez nem te vagy.

3.lépés. Menj el sétálni a természetbe!

Amikor épp halogatsz, és a kedved nem a legjobb, menj el egy nagyot sétálni, sétád legyen 30-40 perces, utána észreveszed, hogy kellemesen el fogsz fáradni. Minden alkalommal, amikor mozogsz, a szervezeted örömhormonokat termel, hangulatod javulni fog, csináld tudatosan. A vérkeringés is élénkebb lesz, több oxigénhez jut az agyad és a szerveid is. Mozgás után plusz energiával töltődsz fel.

4.lépés. Tégy valamit itt és most tudatosan!

Aznap, amikor épp halogatsz, keress valami kellemes tevékenységet, mely örömet okoz, vezesd be a mindennapjaidba is. Gondolj rá, amikor halogatsz és vedd elő, alkalmazd. Mindegy mi az, csak számodra legyen kikapcsolódás, elmét és testet pihentető dolog. Ilyenkor is örömhormonok termelődnek az agyban és javítja a hangulatot, emeli az energiaszinted.

5. Tervezd át a napod és heted újból!

Bontsd részlépésekre azt a munkát, amit épp elhalogattál. Határidőnaplódba vezesd be, és készülj fel rá előtte nap. Minden napra tégy be egy kisebb részmunkát, mely előrevisz, megfigyelheted, hogy nyugodtabb leszel, nem stresszelsz, hisz kis lépésekben haladsz.

Amennyiben önbizalomhiány a halogatásod oka, vagy gyermekkori viselkedésmintától szeretnél megszabadulni, de egyedül nem tudsz, keress az e-mail címemen, segítek neked, hétvégén is, 24 órán belül válaszolok. 

Te mennyire ismered magad? Elgondolkodtál már azon, ki is vagy te?
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>