Mit is jelent a mobbing?
A munkahelyi pszichoterror, a munkahelyi zaklatás, azaz a mobbing kifejezést kevesen ismerik, pedig sok munkahelyen előfordul, és a munkahelyi stressz egyik forrása. Az elszenvedő alanyok hallgatnak róla, nem mernek szembeszállni, inkább eltűrik, mert félnek attól, hogy elveszíthetik a munkahelyüket.
A munkahelyi zaklatásnak az egyik formája a mobbing: a munkavállaló zaklatását jelenti egy vagy több kolléga által.
A másik formája a bossing: amely során a vezető követ el jogsértést a munkavállalóval szemben. Másképp fogalmazva: a főnök kifúrja a beosztottját valamilyen oknál fogva.
Manapság egyre komolyabb probléma, amely súlyos lelki megrázkódtatáshoz, és akár munkaképtelenséghez is vezethet. A statisztikák szerint minden 10. alkalmazott volt már munkahelyi zaklatásnak kitéve, és a magyar munkavállalók 7%-a érintett.
A fogalom eredete az angol to mob igére vezethető vissza, amely megtámadást, megrohanást, “valakit megtámadni, valakinek nekiesni, szidalmazni” jelent.
A mobbing jelentősebb arányban fordul elő a közigazgatásban, a bankszférában, az iskolarendszerben, az egészségügyben.
Mi jellemző a mobbingra? Mik a jelei?
Beletartozik az indokolatlan sértegetés, a folyamatos kötekedés, a mások előtti megalázás, kellemetlen helyzetek teremtése, a tiszteletlen magatartás, a megfélemlítés, a molesztálás. Szintén ide tartozik a munka ellehetetlenítése, nem a munkakörbe tartozó feladatok kiadása és elvégzésének követelése, a plusz munka vagy feladat kiadása, a munkaidő be nem tartása és túlóra elvárása, valótlan dolgok állítása, a valóság elferdítése, az állandó kritizálás.
Amit még itt saját tapasztalatból megjegyeznék: minden olyan, munkaidőben kollégák és/vagy a főnök vagy vezetői pozícióban dolgozó és hatalmat gyakorló személy általi cselekedet ide tartozik, aminek a célja a munka megnehezítése, akadályozása, amely végső esetben a felmondás irányába vezet.
Milyen formái vannak?
Direkt zaklatásnak tekinthető a csúfolás, a sértegetés, akár fizikai agresszió, a négyszemközt elhangzott sértő megjegyzések, melynek más fültanúja nincs.
Indirekt zaklatásba tartozik a kiközösítés, a másik fél rágalmazása és lejáratása mások előtt, a háta mögött nem a valóságnak megfelelő dolgok állítása, hírek terjesztése.
Lehet egyéni és csoportos is. Egy személy zaklatja a másikat, vagy egy csoport több tagja, pl. munkahelyen többen zaklatnak egy személyt. Csoportos zaklatás az is, ha a vezető hatására, mert félnek tőle, kiközösítik a zaklatott személyt, nem beszélnek vele, kitérnek az útjából, közös rendezvényekre nem hívják meg.
Van fizikai és verbális formája is. Gyerekkorban inkább a fizikai bántalmazás jellemző, felnőtt korban a verbális.
Mi az, ami mobbinghoz vezet?
Több oka is lehet:
- nem szimpatikus a személy, akit zaklatnak,
- irigység, ha jól végzi a munkáját,
- korkülönbség is lehet, az idősebb dolgozó már útban van, és meg szeretnének szabadulni tőle,
- rivalitás, ha szakmailag jobb, ez lehet munkatársak között is, de vezető és beosztott között is,
- női irigység, akit zaklatnak lehet szebb külsőleg, de lehet kedvesebb is, és emiatt gyakran dicsérik az ügyfelek,
- más személyt szánnak a pozícióra, ezért provokálják, míg magától elmegy,
- szakmai féltékenység, ha alulképzett személy a vezető, és emiatt zaklatja a másikat,
- létszámleépítés esetén mindenbe belekötnek, azért, hogy az adott személy távozzon magától.
A folyamatos pszichoterror súlyos testi és pszichés problémák okozója lehet. Leggyakoribb a depresszió, a pánikbetegség, az alvászavarok, a burn-out, PTDS (poszttraumás stresszzavar).
Önértékelési és önbecsülési problémák léphetnek fel, szorongás és akár félelem napi szinten, önbizalomhiány irányába is vezethet. A zaklatott személyek érzékenyebbek lesznek, nehezen találnak munkát, mert lelkileg mélyen sérülnek és nem, vagy nehezen tudják feldolgozni a velük történteket.
Ha a mobbing hónapokon keresztül tart, testi panaszok is megjelenhetnek, kialakulhatnak az ún. pszichoszomatikus betegségek, amelyekkel ha időben felkeresik a megfelelő szakembert, akkor megszüntethetők és visszafordíthatók. Maga a kezelés “segítő” beszélgetésekből áll, és rávezeti a személyt a mobbing helyes kezelésére.
Magyarországon a kezelés és megelőzés még gyerekcipőben jár, nem igazán alakult még ki az intézményrendszer és a szakember ellátás. A munkavállalók jogi szabályozása is kevésbé kidolgozott, jelenleg a a munkavédelmi törvényen kívül az egyenlő bánásmód követelményéről szóló 2003. évi CXXV. törvény tartalmaz a munkahelyi mobbinggal kapcsolatos meghatározásokat.
Németországban több pszichoszomatikus klinikán dolgoztam, ahol a mobbingra kidolgozott módszerek állnak rendelkezésre. Kb. 6-8 hét alatt gondolkodásmód- és szemléletmódváltás történik, egyénre szabott stratégiák kidolgozása, és mire a páciens elhagyja a klinikát, a konkrét megoldása kulcsát viszi magával.
Esetleírás egy orvosnőről
Egy 57 éves orvosnő állásinterjúra jelentkezett, a személyes bemutatkozásnál egy rendkívül kedves osztályvezető főorvossal találkozott, aki örömét mutatta ki, hogy vele és az ő osztályán fog dolgozni. Az orvosnő szakmailag képzett és tapasztalt volt, imádta a munkáját. A betegei szerették, gyakran dicsérték minden munkahelyén. Az állást azért pályázta meg, mert közel volt a lakásához és elege lett a napi több órás vonatozásból.
Már kb. egy éve dolgozott a klinikán, amikor egyik reggel, munkakezdéskor a szobájából tartott a főnővéri szobába. A folyosón a pszichológus csapat vezetőjével találkozott, aki azt mondta neki, hogy egyik emeleti szobában valaki rosszul van, mert megnyomta a piros vészcsengőt, menjen oda. Rohanás oda egyedül, neki csak annyit szólt az orvosnő, hogy szóljon egy nővérnek, hozza a készenléti orvosi táskát. A páciens szobája zárva, saját kulccsal kinyitva, senki nem volt sem a szobában, sem a mellékhelyiségben, sem az erkélyen. A folyosón két villanyszerelő tartózkodott, rákérdezve, hol a páciens, mondták, hogy látták reggelizni menni.
Rohanás vissza a főnővérhez, ott kiderült, hogy meghibásodott a piros vészcsengő, már 24 órája villog. Senki sincs rosszul, senkinek nem kell elsősegélyt nyújtani.
Kb. 10 óra körül érkezik egy email, melyben azt írja ez a fenti pszichológus, hogy csalódott, mert az orvos nem végezte el a kötelességét és nem látta el a beteget, nem részesítette elsősegélyben. Ezt ő jelenteni fogja a vezető főorvosnak. Az orvosnő azonnal válaszolt rá, melyben leírta az esetet, és megmagyarázta, senki sem volt rosszul, páciens épp reggelizett, senkit nem kellett ellátni.
Kb. 13 órakor jön a vezető főorvos e-mailje: fegyelmi lesz indítva, az ügyet ki kell vizsgálni, mert orvosi mulasztás történt, egy beteg nem lett ellátva.
Az érzés, amit ez az orvosnő átélt, sokkoló volt, és egyben érthetetlen, megmagyarázhatatlan, mi történik most itt és miért.
Szakszervezethez ment, ahol tájékoztatták, ők semmit sem tehetnek, mert a vezető főorvos nem csak az osztály vezetője, hanem egyben a fegyelmi bizottság elnöke is, azaz ő fogja az esetet kivizsgálni és dönteni is.
Írásbeli jelentés készül. Majd az esetet az orvosnő elmondja a vezető főorvos helyettesének, aki egy pszichiáter főorvosnő, ő is ír egy jelentést, melyben összegzi, hogy nem történt szakmai mulasztás, mivel sürgősen ellátandó beteg sem volt sehol.
Ettől a naptól kezdve elindult a pszichoterror, napi szinten, egy rémálom volt, mely tartott augusztustól januárig. Az orvosnőnek különböző nem orvosi feladatokat adtak, azt írták le feladatkörnek, hogy orvosi munkát nem végezhet, pszichológiai csoportok vezetésével bízták meg, pácienseit elvették, mások előtt megalázták, egy idő után beteget sem látott.
A vezető főorvos helyettesének egyik napról a másikra felmondtak, mondták adja le a kulcsokat, és belépési tilalma volt a klinikára. Ez az orvosnő a mai napig nem tudott visszamenni a szakmájába dolgozni, végleg elment az egészségügyből, annyira sérült, és nem tudta feldolgozni az esetet.
Ezt követően az orvosokkal együtt dolgozó pszichológus csapat, mely 6 személyből állt, felmondott. Mind elmentek, mert a munkahelyi mobbingot és bossingot nem tudták elviselni.
Ha veled is megtörtént már ilyen eset, szívesen olvasom a hozzászólásokban, vagy írd le nekem e-mailben, vagy jelentkezz ingyenes konzultációra, beszéljük meg.
Ha segítségre van szükséged, jelentkezz!
Amennyiben személyre szabott szakmai segítségre van szükséged, mert jelenleg munkahelyi zaklatás valamelyik formájában vagy és szenvedsz tőle, szeretnél rá konkrét megoldást, jelentkezz emailben időpontegyeztetésre.
A mobbing vagy bossing konzultáció 2-3 alkalomból áll, az ügy bonyolultsága dönti el, hány alkalom lesz. Az első alkalom a konkrét eset felvázolása, második alkalom a személyre szabott stratégiák kidolgozása, a harmadik alkalom pedig a már alkalmazott módszerek kipróbálása utáni megbeszélés lesz, mely az eredményekről és változtatásról fog szólni.
A 3 alkalom ára:
55.000 Ft