Gondoltál már arra, hogy a szorongásod kiváltó oka az önbizalomhiány?
Olvasd végig a cikket és nézzük meg az összefüggéseket közelebbről, hogy magadra ismerj.
A szorongás félelmet vált ki és fordítva is igaz, a félelem szorongással együtt jár. A félelemről már írtam egy cikkemben, most a szorongást vesszük nagyító alá.
Mi is a szorongás?
A szorongás egy tünet, egyike a leggyakoribb pszichés eredetű panaszoknak, és minden pszichoszomatikus betegség vezető jele.
A szorongás a mindennapi élet természetes velejárója.
A szorongást bizonyos szintet meghaladó stresszhelyzetekben valószínűleg te is megtapasztaltad már többször, annak testi és lelki tüneteit szintén. Mindenki másképp reagál stresszes szituációkban, mindenki másképp éli át a napi kihívásokat, a hozzáállás is jelentős szerepet jelent. A stresszre adott reakció is változó, van aki könnyen megoldja, de van aki szorongással és félelemmel reagál, ami megbénítja és megtorpan, ahelyett, hogy a megoldást keresné.
A szorongás egy egyéni reakció egy adott helyzetre. Gyakran rejtve marad, és nem is derül ki az oka, mi az, ami kiválthatja.
Természetesen önmagában a szorongás nem betegség, ez egy rendkívül kellemetlenül átélt negatív érzés, mely ha napi szinten jelentkezik, akkor a mindennapi tevékenységeinket zavarja, és ha szenvedünk tőle, gátol minket mindenben. Szorongásra utaló helyzetekről és viselkedésmódokról bővebben egy korábbi írásomban szintén tudsz olvasni.
A naponta jelentkező szorongás rányomja, mint egy bélyeg, a hatását a közérzetünkre: nyomott és rossz lesz a hangulatunk, semmihez sem lesz kedvünk, koncentráció-és figyelemzavarokat vált ki, feszültek is leszünk, idegesek, embertársainkra nem tudunk figyelni és vitába bocsátkozunk, pedig nem is akarunk veszekedni, alvászavarokat is okoz, a munkában jelentős akadályt jelent, és a magánéletünk, családunk szintén megsínyli.
Miből veszed észre, hogy a szorongásod oka az önbizalomhiány?
Nézzünk egy konkrét példát.
Amikor reggel felkelsz, már úgy szállsz ki az ágyból, hogy szorongsz. Mondhatnánk és lehet ezt is érzed “ma bal lábbal keltem fel”. És fogalmad sincs, miért és mitől szorongsz. Hiába kutatsz az elmédben, az nem mutatja meg. A következő gondolatok jelennek meg: nincs kedvem kimozdulni a házból, semmi részem nem kívánja, hogy dolgozni menjek.
Vagy ha gyerekeket nevelsz anyukaként, arra gondolhatsz, már megint ugyanúgy a háztartás, a főzés, a takarítás, a gyereket óvodába, iskolába vinni. Majd lelkiismeret-furdalásod van, hogy de hisz te imádod a gyerekeid és bármit megtennél értük, mégis miért ezek a gondolatok ugranak be?
Pedig ha kutatnál, keresnél a gondolatok között, megtalálnád az okát.
Az önbizalomhiány és a magabiztosság jeleiről már írtam egy cikket, tesztelt le magad, a táblázatban lévő pontokon menj végig, és pipáld ki, ami rád jellemző.
Ha az önbizalomhiány jeleit tapasztalod magadon, gondolkozz el a következőkön.
Amikor reggel szorongással kelsz fel, és ez az érzés már eleve elrontja a hangulatod, rossz lesz a kedved, belső feszültséget érzel, akár testi tünetek is jelentkezhetnek, egy kellemetlen közérzet, hányinger, fejfájás, megfeszült izomzat, gondolj arra, hogy az előtted álló napi feladatok közül, melyik az, amitől félsz, szorongsz.
Mitől is szoronghatsz, ami önbizalomhiányra vezethető vissza?
- Azt érzed, nem tudod elvégezni a munkád, mert nem tartod magadat képesnek rá.
- Azt gondolod, nem fog úgy sikerülni, ahogy te szeretnéd.
- A munka számodra nem kielégítő, kevés, jobban szeretnél teljesíteni.
- Nem bízol magadban, hogy meg tudod tenni.
- Nem tartod magadat alkalmasnak rá.
- Nem hiszed el, hogy el tudod végezni az elvárásoknak megfelelően.
- Attól félsz, valami hiba csúszhat be, amiért hibáztatod magad.
- Rettegsz, hogy közbejöhet egy váratlan helyzet, ami megakadályozza, hogy elvégezd.
- A feladatot nehéznek tartod, tartasz tőle, hogy nem tudod elvégezni.
- Úgy gondolod, nem vagy szakmailag eléggé felkészült.
- Bizonytalan vagy magadban és arra gondolsz, nem fog sikerülni.
- Cégvezetőként a hatékonyság és a teljesítményre való ösztönzés nyomaszt.
- Az elvárásoknak való megfelelés kényszere kora reggel bekapcsol.
- Perfekcionista vagy, és mindenben 100%-ot akarsz teljesíteni.
- Nem tudsz nemet mondani, és az igényeidet képviselni.
- Anyavállalkozóként úgy érzed, nem tudsz minden szerepednek megfelelni.
Ezek a fenti felsorolások mind gondolatok és érzések. A te gondolataid, te érzed és gondolod, hogy ilyen vagy. Mindegyik önbizalomhiányra vezethető vissza. Amire a kora reggeli órákban nem is gondolsz, de a tudattalan elme már bedobja neked egy testi tünet formájában, ami a szorongás.
Mi lenne számodra a megoldás?
Első lépésként szánj magadra időt! Ülj le egy olyan időpontban, amikor szánni tudsz magadra minimum egy fél órát, de az egy óra ideálisabb. Ez lehet egy hétvége, de lehet esti időszak, ha csend van a környezetedben és senki sem zavar.
Második lépésként vegyél elő egy jegyzetfüzetet. Írd le, ahogy eszedbe jut, azokat a gondolatokat, amik foglalkoztatnak, és ne válogass, ne szelektálj a gondolataid között, ez a szabad asszociáció módszere, mindig hatékony, ha jól csinálod.
Harmadik lépésként olvasd végig, amit írtál, és válogasd ki azokat a gondolatokat, amelyek egyértelműen önbizalomhiányra utalnak.
Negyedik lépésként priorizálj. Számozd meg az önbizalomhiányra utaló gondolatokat fontossági sorrendben, melyik számodra az, amivel legelsőként foglalkozni szeretnél.
Ötödik lépésként tedd meg az első lépést, és tervezd be a határidőnaplódba, hetente milyen időszakonként és milyen gyakran szeretnél vele foglalkozni. Javasolt a hatékonyság érdekében a heti minimum 3 nap és naponként a fél óra.
Ha elakadtál, és nem tudod, hogyan fogj neki, vedd fel velem a kapcsolatot, egyeztetünk egy ingyenes konzultációt, és segítek neked elindulni a változás útján, amely segíteni fog az önbizalomhiány megszüntetésében és egy magabiztos Én kialakításában.