Így akadályozza meg a tartós stressz a sikeres fogantatást
A vágy, hogy bővüljön a család, és egy új életet hozzunk világra, rengeteg mindenkiben megszületik. Ez az ösztönös kívánság azonban sok pár számára marad elérhetetlen ábránd, ahogy hónapról hónapra szembesülnek a negatív terhességi teszt által okozott csalódással.
A szülővé váláshoz vezető út nem mindig olyan egyszerű, mint azt talán korábban gondoltuk. Míg a meddőségnek számos oka lehet, gyakran egy csendes bűnös okolható a sikertelen fogantatásért: a tartós stressz.
Egy olyan világban, ahol folyamatosan zsonglőrködünk a feladatainkkal, kötelességeinkkel és a szeretteinkre fordítható idővel, nem csoda, hogy a stressz egy állandó hívatlan vendég lett az életünkben. Azt eleve tudjuk, hogy nincs jó hatással a szervezetünkre, az egészségünkre, de sajnos a termékenységünket is befolyásolja.
Így gátolja a stressz a teherbe esés esélyét
Fiatal, harmincas éveikben járó pár keresett fel, mert a várva várt gyermekáldás sajnos elkerülte őket. Annak ellenére, hogy testileg mind a ketten egészségesek voltak, és a hölgy nem szedett korábban fogamzásgátlót sem.
Rengeteg kivizsgáláson estek át, a férj is egészséges volt, minden eredményük a normális értéken belülre esett. A következő lépés a lombikprogram lett volna, de egyelőre nem szerettek volna belevágni. Látszólag semmi oka nem volt annak, hogy nem sikerült a teherbe esés.
A fiatal párok kiegyensúlyozott életét élték, mindketten dolgoztak, hétvégente szabadok voltak, gyakran töltöttek időt a barátaikkal, sokat kirándultak. Látszott, hogy figyelnek arra, hogy meglegyen a munka és pihenés egyensúlya az életükben.
Azért kerestek fel, hogy a testük ellenőrzése után megbizonyosodjanak arról, hogy lelkileg is felkészültek a gyermekáldásra. A hölgy attól is tartott, hogy férje depressziós, és szerette volna, ha gyógyszerek nélkül, terápiás beszélgetésekkel segítenék rajta.
Az ülések során azonban semmi depresszióra utaló jelet nem találtam.
A férj a munkahelyével meg volt elégedve, hobbijai is voltak, a párkapcsolatát harmonikusnak tartotta, anyagi problémájuk nem volt.
Végigvettük a stresszfaktorokat, de semmi problémát nem tapasztaltam nála.
Majd a hölgy kliensemmel kezdtem el dolgozni, és belemélyedtünk a babatémába.
Amikor együtt dolgozom valakivel, célzott kérdéseket teszek fel, majd hagyom, hogy beszéljen, hisz az élettörténetéből megismerem a fontosabb életeseményeket, a gondolkodásmódot, valamint a gyermekkori negatív viselkedésmintákat, aminek fontos szerepe van a későbbiekben. Az így kiáramló információkból tudom szűrni a lehetséges elakadásokat, és a megfelelő irányba terelni, hogy ő maga ismerje fel a tudatalattijában rekedt elakadásokat. Így hozzuk fel tudatos szintre, a felismerésig, ahol már képes lesz azt oldani is.
Kérdeztem, milyen gondolatok jutnak eszébe spontán, ha a gyermekvállalásra gondol. Több minden elhangzott, míg egyszer csak ezt mondta:
„Majd ha eljön az ideje, akkor lehet gyermekem.”
Ez volt a kulcsmondat és a lelki blokk, amellyel saját maga elé gördített akadályt.
„Engedd meg magadnak, hogy teherbe ess és gyermeked legyen, hisz itt az idő, csak ismerd fel.” – volt a válaszom.
Azt a feladatot kapta, hogy magában dolgozzon ezen a mondaton, és meg fog szűnni a belső stressz, amely akadályozta a teherbe esést.
Ezután már nem volt több megbeszélésünk, csak a hírt kaptam, hogy azóta természetes úton gyermeke született.
Van, hogy ennyi elég is, hogy szembesülünk azzal a blokkal, amelyről nem is tudtuk, hogy létezik, mégis folyamatosan dolgozott a háttérben. Azért, mert nem tudatos a stresszt okozó tényező, nem jelenti azt, hogy nincs hatással a szervezetünkre és az egész hormonháztartásunkra. A tudatalattiban lévő stressz, ha felszínre van hozva és tudatosul, akkor megszüntethető.
Tartós stressz hatására ez történik a szervezetünkben
A babavárás, azaz a sikeres fogantatás kulcsa a megfelelő hormonok kiegyensúlyozott arányban történő jelenléte:
- FSH (folliculus stimuláló hormon)
- LH (luteinizáló hormon)
- ösztrogén (tüszőhormon)
- progeszteron (sárgatesthormon) és a
- prolaktin.
A tartós stressz, mivel felborítja a hormonháztartásunk egyensúlyát, ezért gyakran az az alattomos, a háttérben meghúzódó ok, amely miatt kialakul a hosszantartó meddőség, vagy ami a lombikprogramot teszi szükségessé. Gyakran, amint a stresszhelyzet megoldódik, bekövetkezik a spontán terhesség.
Tartós stressz hatására növekszik a stresszhormonok szintje a vérben: az adrenalin és a kortizol, melyet a mellékvese termel és célja a stresszcsökkentés.
Egy ideig a kortizol folyamatosan termelődik, magas lesz a szintje a vérben. Ennek következménye, hogy egy idő után a mellékvese kifárad, kortizolhiány fog fellépni. Ez fáradtságban, alvás-és koncentrációzavarokban, akár depresszióban, pánikbetegségben nyilvánulhat meg.
A teherbeesést azért nehezíti, mert ilyenkor magas a kortizol- és a prolaktinszint, és alacsony a progeszteronszint.
A progeszteronhiány vetélést, menstruációs zavarokat, hangulatingadozásokat, az ösztrogéndominancia miómákat és migrént is okozhat.
Mit tehetünk saját magunk a stressz csökkentésére és/vagy a kiiktatására?
Először a tudatos szinten lévő stresszt kell kezelni. Ez az a stressz, amelyről tudjuk, hogy az életünk része, csak esetleg még azt nem, hogyan birkózzunk meg vele.
Ide tartozik a munkahelyi, családi, rokoni kapcsolatokból eredő stressz. A szomszéddal való összetűzésből fakadó feszültség vagy akár gyermekünk iskolájával, tanárával való nézeteltérésünk. Az anyagi problémák, a párkapcsolati konfliktusok miatt kialakult állandósult feszültség.
Ezek ellen tehetünk például úgy, hogy törekszünk a munka és magánélet egyensúlyára és egy egészséges életvitel kialakítására.
Az egészséges étkezés, megfelelő mennyiségű alvás és a rendszeres testmozgás jó hatással van a testre, és így a lelkünkre is.
Érdemes kipróbálni több stresszkezelési módszert, relaxációs technikát, amíg megtaláljuk, hogy nálunk mi működik.
Nem mindenkinek segít például a meditáció, helyette sokkal jobban ki tud kapcsolódni kertészkedés közben, illetve ha elég ideje van a hobbijával is foglalkozni.
A hálanapló és a napi pozitív események és élmények vezetése egy sokkal elégedettebb állapotba vezet bennünket, de akár a „babszemmódszer” alkalmazása is segíthet a pozitív életszemlélet elsajátításában.
Mi az a babszem módszer?
Ez a technika kézzel fogható segítséget ad ahhoz, hogy ráébredj a mindennapokban veled történő pozitív eseményekre.
Végtelenül egyszerű, de annál hasznosabb technika: minden reggel tegyél tíz darab babszemet az egyik zsebedbe, és minden alkalommal, amikor ér egy kellemes, pozitív élmény, tegyél át egyet a másik zsebedbe.
Rád mosolygott a buszvezető, vagy a piros lámpánál a másik autó vezetője?
Aláírta az új ügyfeled a szerződést?
A főnököd megdicsérte a munkádat?
Gyermeked piros pontokkal jött haza?
Elmentél sétálni vagy edzeni és utána feltöltődtél energiával?
Ittál egy kávét a barátnőddel?
Volt egy kellemes beszélgetésed a barátoddal vagy egy kollégával?
Egy-egy babszem kerüljön is át a másik zsebedbe!
A nap végén pedig számold meg, hogy aznap hányat sikerült áttenned, miközben felidézed a pozitív élményt, amely hozzá kapcsolódott. Így veszed rá a tudatodat arra, hogy felismerje, veled is történnek pozitív dolgok, csak éppen nem figyelsz rájuk, és nem adsz nekik jelentőséget.
Ha rendszeresen, minden nap elvégzed ezt a feladatot, akkor az agyad elkezdi szélesíteni a látóteredet, és magadtól fogod látni a kellemes eseményeket a mindennapjaidban. Így lehet a pozitív fókuszálást megtanulni.
A tudatos énünkben elhelyezkedő stressz káros élettani hatását ellensúlyozhatjuk a fent említett módszerek egyikével.
Lelki zsákutca: mit lehet tenni a tudatalattiban rekedt stresszel?
A teherbe esést a tudattalanunkban megbúvó lelki blokkjaink is akadályozhatják.
Amikor egy problémával nem akarunk vagy tudunk szembenézni, a szőnyeg alá söpörjük, elfojtásra kerülnek. Úgy lehet elképzelni, hogy a jéghegy csúcsáról lesüllyednek a víz alá.
Ezt személteti a jéghegy-modell.
Ezek a traumák úgy tartják állandó stresszben a szervezetet, hogy közben azt sem tudjuk, hogy mi a probléma, csak az eredményét látjuk, a fogantatás elmaradását.
A páciensem is egy olyan blokkot tett magára, amely megakadályozta abban, hogy teherbe essen és engedje saját magának elfogadni, az idő most jött el.
Amint ezt sikerült oldani, már nem állt semmi az útba.
Ha egy életterületünkön elakadást tapasztalunk, akkor érdemes végigvenni, hogy milyen általunk ismert ok állhat a háttérben. Ha ezeken dolgozva sem sikerül az akadályokat elgördíteni az útból, akkor nagyon valószínű, hogy egy elfojtott régi trauma, gyerekkorban tapasztalt rossz minta vagy félelem az eredete, amelyet a tudatalattink tárol, és nem enged a felszínre.
Ehhez már érdemes külső szakértő segítségét igénybe venni, mert a tudatalattink csak azért, hogy védjen bennünket, nem engedi, hogy könnyen rálássunk a problémánkra.
Egy megfelelően képzett szakember pedig pontosan tudja, hogy milyen kérdéseket tegyen fel ahhoz, hogy segítsen bevilágítani a problémát okozó életterületet.
Ha úgy érzed, neked is jó lenne csak beszélgetéssel feltárni, hogy mi akadályozza nálad a teherbe esést, akkor foglalj le egy időpontot:
Az első alkalom ingyenes, időpontra jelentkezés itt:
Honlapomon különböző blogcikkeket találsz stressz és önismeret témában:
https://onlinecoachingdoctor.hu/blog/