Nárcisztikus személyiségzavar. Felismered a jeleket magadban vagy másban?
Ha magadban felismered, ami nagyon nehéz, mert egy mély önismerettel kell rendelkezned, te változtathatsz rajta.
Ha másban, esetleg a párodban fedezed fel a nárcisztikus személyiségjegyeket, őt nem fogod tudni megváltoztatni, és ő sem fog változtatni magán soha.
Olvasd tovább, és meg fogod érteni, miért.
A nárcisztikus személyiségzavar kialakulása gyakran tizenévesen vagy fiatal felnőttkorban kezdődik.
A nárcisztikus személyiségzavarnak nincs konkrét kiváltó oka, inkább összetett és nem is pontosan ismert. Genetikai, gyermekkori és társadalmi, környezeti tényezők is szerepet játszhatnak a kialakulásában.
Dr. Elinor Greenberg pszichológus szerint (aki a borderline, nárcisztikus és szkizoid személyiségtípusok diagnosztizálásában és kezelésében szerzett szakértelméről ismert) a nárcisztikus személyek nem képesek boldog házasságra, a szónak annak az értelmében, amit a köznyelv boldog házasságnak nevez. A kapcsolatot mindig a másik személy működteti, ameddig tudja és bírja lelkileg és idegileg. Ő az, akinek az alkalmazkodóképessége, a türelme, empátiája és önbecsülése segít a párkapcsolat fenntartásában mindaddig, míg energiatartalékai kimerülnek és feladja, végül elmenekül a mérgező és bántalmazó kapcsolatból.
Kilenc kritériumból ötnek kell teljesülnie ahhoz a DSM (Diagnostic and Statistic Manual of Mental Disorders) szerint, hogy valakit nárcisztikus személyiségzavarral diagnosztizáljanak.
A kutatások szerint a nárcisztikus személyiségzavarban szenvedők mintegy 75%-a férfi, 25%-a nő.
A nárcisztikus személyiségzavar (NPD- narcissistic personality disorder) tünetei és azok súlyossága személyenként változhat.
Legfontosabb jellemzői:

Túlzott önbizalom, túlzott önértékelés és önteltség
Hajlamosak önimádatra, gyakran úgy érzik, különlegesek és mások felett állnak. Őket nevezik már az iskolában “különcöknek”, ők azok, akik elvárják, hogy felnézzenek rájuk és csodálják őket. Ennek következményeként másokat lenézhetnek. Emiatt lesznek magányosak, és nem lesznek barátaik, mert a többiek elkerülik őket, és nem keresik a társaságukat. Dölyfösnek tűnnek és beképzeltnek. Hajlamosak a túlzott magabiztosságra.
Empátiahiány
A mások érzéseire való érzékenység hiányzik belőlük, nem tudnak másokkal együttérezni és nem tudják beleélni magukat mások helyzetébe. Nem értik meg mások szükségleteit, igényeit, fájdalmait, így hajlamosak másokat kihasználni a saját javukra, és saját céljaik érdekében. Csakis saját magára figyel, fittyet hány mások érzéseire. Gyakori a manipuláció is.
Az empátia hiánya miatt sokszor aljasak tudnak lenni, az általuk elkövetett hazudozások, felelőtlen és be nem tartott ígérgetések, cserbenhagyások, megalázások mind-mind ebből fakadnak. Csak azt az ígéretét tartja be, mely számára valamilyen szempontból fontos és neki van haszna belőle.
Érzelmi szabályozás nehézségei
Mély érzelmekre képtelenek. Egy nárcisztikust megrohanhatják ugyan az érzések, de nem tudja szabályozni, nem tudja kimutatni és a következő pillanatban már nem is érdekli, és magasról tesz rá, hogy mi van a másikkal. Lehet, hogy valamiért például bocsánatot kér, de ez nagyon ritka náluk, de utána is százszor el fogja ugyanazt követni, nincs lelkiismeret-furdalása, nem bánja meg igazán a dolgot, és nem próbál meg változtatni sem rajta.
Folyamatos figyelemigény és elismerésre való vágy
A nárcisztikus személyek folyamatosan keresik a figyelmet, dicséretet, az elismerést. Túlzott csodálatot és dicséretet várnak el másoktól, de ők maguk nem ismernek el senkit, sőt, inkább lehúznak és megaláznak. Az elismerést gyakran túlzott vagy irreális mértékben igénylik. Elvárják, hogy mások különleges bánásmódban részesítsék őket gyakran anélkül, hogy a megfelelő teljesítményt nyújtanák érte. Ha nem kapják meg a kívánt figyelmet vagy elismerést, dühösek, türelmetlenek és frusztráltakká válnak. Könnyen előfordul, hogy sértő megjegyzéseket mondanak, így másokat megalázó helyzetbe hozva, és ha ezt visszajelzik nekik, akkor ”túlérzékenynek” nevezik az adott személyt, akit megbántottak.
Van bennük egy grandiozitás...
Vagyis egy nagyzoló elképzelésük van saját magukkal kapcsolatban. Mindenből a legjobbat, a legdrágábbat, a legnagyobbat akarja. Azt gondolják, ők tévedhetetlenek, nem hibáznak és mindig nekik van igazuk. Elsöprően határozottak tudnak lenni bizonyos helyzetekben. Úgy mutatják ki a túlzott önbecsülésüket, hogy közben valaki mást letaposnak és kritizálnak a környezetükben.
Nem bírják a kritikát
Bár kívülről magabiztosnak tűnnek, de belülről nem bírják el a kritikát. A legkisebb kritika is okozhat náluk önbizalomhiányt, amit természetesen nem mutatnak ki. A belső szorongás feszültség, idegesség formájában nyilvánul meg, gyakran dühroham is jelentkezik. Ezért konfliktuskerülő személyek, konfrontációra és kompromisszumra sem képesek. Elkerülik azokat a helyzeteket, amelyek a személyes kudarc vagy a szégyen érzését kelthetik bennük.
Arrogáns magatartás
Sértegetnek, megaláznak, negatív megjegyzéseket tesznek másokról, ha párkapcsolatban élnek, nincsenek megelégedve semmivel, mindenben találnak hibát, semmi nem felel meg nekik, semmi sem tökéletes. A megnyilvánulásaik sértők tudnak lenni, és ez a fennhéjázás gyakran messziről is látszik rajtuk. Állandóan negatív megjegyzéseket tesznek, mindenbe belekötnek, bántalmazzák a partnerüket, “szavakkal vernek”, amit pszichés terrornak is lehetne nevezni.
Irányítási igény és dominancia a másik felett
Parancsolnak, uralkodnak mások felett, ez elsősorban egy párkapcsolatban kerül megnyilvánulásra. Alárendeltségi igény a társ részéről. Akár a “szófogadás” is gyakran említésre kerül. Mindenki úgy táncol, ahogy ő fütyül. Azt hiszi, hogy neki mindent szabad. A személyes határokat gond nélkül átlépik, mások határait nem tisztelik és nem tartják be, egyáltalán nem tisztelik mások idejét és értékeit. Ez a viselkedés a nárcisztikussal kialakított párkapcsolatot különös mértékben megnehezíti.
Énközpontúság
Csak saját maga érdekeit elégíti ki, és a partnerét is erre használja fel.
Az énközpontúsága olyan mértékű, ami miatt képtelen a másik ember érzéseit, céljait észrevenni. Kapcsolatai emiatt felszínesek, egyirányúak. Saját céljai szerint használja őket.
Társkapcsolatra jellemző, hogy a partnerének idejét, energiáját feláldozza saját maga érdekében, akár anyagilag is kihasználja, csak hogy tudjon saját maga haladni és saját céljait megvalósítani.
Amennyiben magadra ismertél, vagy a párodat a fenti jellemzők alapján nárcisztikusnak ismerted fel, és változást szeretnél, a honlapomon megadott e-mail címemen kereshetsz időpontegyeztetésre. Egy első ingyenes konzultáció során az általad felvázoltak alapján el fogjuk tudni dönteni, megvan a motiváció a változásra vagy nincs. Ha igen, további online konzultációkkal tudok segíteni a változásban és változtatásban.