A neuroplaszticitás fogalma és jelentősége
A neuroplaszticitás az agy és idegrendszer strukturális és funkcionális változásával foglalkozó tudományág, amely a 20. században alakult ki. A kifejezés a neuron= idegsejt, és plasztikus= képlékeny szavak összetételéből származik.
Több évtizedes kutatások kimutatták, hogy az idegsejtek képlékenysége folytán az agy megváltoztatja saját szerkezetét, folyamatosan tökéletesítgeti áramköreit, „áthuzalozza” magát azért, hogy az adott feladatokat jobban tudja elvégezni. Amikor az agy bizonyos részei meghibásodnak, akkor más részek veszik át azok feladatait. Az agy ezen a képességét az idegsejtek képlékenysége, másképp nevezve az agy neuroplasztikus tevékenysége segíti elő.
Minden szellemi tevékenység az idegsejtek képlékenysége révén valósul meg. A neuroplaszticitással új készségek, új szokások hozhatók létre, ezáltal új viselkedésminták tanulhatók meg. A szellemi tevékenység, a tanulás, az ismétlés, a gyakorlás az agyi útvonalak megerősödését biztosítja, mely egyben anatómiai változáshoz is vezet.
Több évtizedes kutatások kimutatták, hogy az idegsejtek képlékenysége folytán az agy megváltoztatja saját szerkezetét, folyamatosan tökéletesítgeti áramköreit, „áthuzalozza” magát azért, hogy az adott feladatokat jobban tudja elvégezni. Amikor az agy bizonyos részei meghibásodnak, akkor más részek veszik át azok feladatait. Az agy ezen a képességét az idegsejtek képlékenysége, másképp nevezve az agy neuroplasztikus tevékenysége segíti elő.
A mentális háromszög rövid leírása és alkalmazása
A mentális háromszög a neurpalszicititás elvén alapszik, tanulással és gyakorlással lehet tökéletesíteni.
A gondolataink, az érzelmeink és a viselkedésünk mindig összefüggenek egymással, mindig hatnak egymásra. Az összefüggést jól érzékelteti a fenti háromszög, ahol háromszög egyik csücskén a gondolataink (Gedanken), a másik csücskén az érzelmeink (Gefühle) és a harmadikon a viselkedésünk (Verhalten), vagy a válaszreakciónk szerepel. Amikor az egyiken változtatunk, azzal együtt másik is változni fog. Ezt a módszert alkalmazzák a pszichoterápiában, elsősorban a kognitív magatartásterápiában
A fenti módszert fejlesztettem tovább, neveztem el mentális háromszög módszerének, és alkalmazom a coachingban. A mentális háromszög módszerének lényege, hogy a gondolataink, érzelmeink és a viselkedésünk/ reakcióink egymásra hatásának ismeretében tudatosan változtatást hozunk létre, melyeket aztán gyakorlatokkal beépítünk a mindennapi szokásokba.
Szeretném a módszer működését egy példán keresztül szemléltetni:
A kiinduló gondolat, hogy „magányos vagyok”., az ehhez kapcsolódó érzelem a szomorúság, míg a reakcióm (viselkedésem) az, hogy otthon maradok, nem mozdulok ki a házból, visszahúzódom. Persze ezáltal megszűnnek a társas kapcsolataim, még inkább egyedül maradok, és még szomorúbbá válok.
Lehet-e ezen érzelmek szintjén változtatni?
Az érzelmeket nagyon nehéz befolyásolni. Ha szomorú vagyok, nem fogok tudni hirtelen mosolyogóssá válni, ahogy nem fogok tudni nevetni sem a kialakult helyzeten. Hiába próbálkozom magamra erőltetni az érzelmi változást, nem fogok sikerrel járni.
Lehet-e gondolatok szintjén változtatni?
Igen, hiszen a gondolatok átfogalmazására már van lehetőségem.
Például így: Nem is vagyok magányos, hiszen van férjem/feleségem akivel együtt élek, és szívesen beszélget velem. Nem is vagyok magányos, hiszen van fiam/lányom/unokám, akit meghívhatok magamhoz. Nem vagyok magányos, hiszen van barátom/barátnőm, akit felhívhatok telefonon, vagy írhatok neki sms-t, e-mailt, vagy megkereshetem facebookon, és aki ha szomorú vagyok, szervez egy közös programot. Vagy például így: van egy cicám/kutyám, aki feltétel nélkül szeret engem, aki megvigasztal, és akivel játszani tudok, sétálni mehetek.
Mit eredményez a megváltoztatott gondolat, viselkedés /reakció szintjén?
Nem is vagyok magányos: hiszen elbeszélgetetem a párommal, eljött a családom egy vasárnapi ebédre, találkoztam a barátommal, játszottam a kis állatommal.
Ahogy a példa is jól mutatja a negatív gondolat pozitívra változtatása, olyan cselekvésre ösztönöz, mely pozitív élményt eredményez, ennek hatására pedig a negatív érzés is pozitívra változik.
A mentális háromszög alkalmazásakor, a gondolat vagy a viselkedés megváltoztatásával párhuzamosan az érzelmi állapot isváltozik, javul a hangulat és az általános közérzet. A figyelmem középpontjába a pozitív gondolat vagy esemény kerül, ami újabb eredmény javító hatással jár.
Qualified career specialist with over 20 years of experience. Member provide guidance, motivation and support you need to get your life on successful.(insert contact form here)