A stressz a mindennapjaink kísérője. Alattomos, váratlan, támadhat hátulról is, vagy akár egy ismerős személyében, akitől nem vártad. Nem mindegy, hogyan állunk hozzá, milyen szemszögből nézzük, pozitív vagy negatívnak minősítjük és számít, milyen mélyen szállunk bele és érzelmileg hogyan érint minket.
Viselkedésszinten kétféleképpen tudunk reagálni a stresszre: vagy szembenézünk vele vagy elfutunk. Az “Üss vagy fuss” nyomógombot működtetjük mindig, és ez attól függ többek között, hogy mit tanultunk és láttunk a gyermekkorban, amit lemásoltunk, illetve a későbbiekben, mint felnőtt, milyen élettapasztalatokat szereztünk.
Alapszabály
A stresszkezelő stratégiák lényege, hogy rád szabottak legyenek, személyre szólóak, ami csak neked jó, csak neked megoldás, és ezáltal csökkenteni fogod tudni a stressz azonnali és késői hatását.
A stressz csökkentéséhez fontos, hogy jól ismerd magad, mit és milyen érzelmeket vált ki benned, milyen testi tüneteket, panaszokat idéz elő. Ezek alapján tudni fogod, mennyire vagy érzékeny rá.
Négy módon reagálhatsz rá:
- szenvedsz tőle és zavarja a mindennapjaid, ezért szorongsz stresszhelyzetekben,
- könnyebben veszed és átléped, mint egy akadályt, mely utadban áll,
- kihívásnak tekinted, szembenézel vele és legyőzöd,
- megfutamodsz és stresszkerülő, konfliktuskerülő leszel.
Az önismeret fog segíteni neked abban, hogy felismerd, a stressz mit tesz veled, és milyen formában nyilvánul meg nálad. Pontosan tudni fogod, milyen élethelyzetben hogyan fogsz reagálni.
Reggeli rutinként javasolt stresszcsökkentő technika
Felébredéskor valószínű nálad is a szokásos reggeli rutinként bevezetett szokásaid kapcsolnak be. Ez mindenkinél más lehet, első utad mondjuk a konyhába vezet, még félig álmosan és megfőzöd a reggeli kávéd vagy teád. De más a fogmosással kezdi, míg másvalaki még az ágyban marad és semmit sem csinál.
A bioritmusodtól és a temperamentumodtól is függ, mivel kezded a reggeled: kiugrasz azonnal az ágyból vagy még lustálkodsz. Az is előfordulhat, hogy beindul és pörög az agyad, gondolatban már a munkahelyeden vagy és a feladataid megoldásán agyalsz. Mert erre szoktattad magad.
A szokások automatikusan működnek, nem is gondolsz rájuk, mégis bekapcsolnak, nem tudatosak, a tudattalan elme működteti.
Egy egyszerű példa: amikor az utcán mész, a megszokott úton indulsz el bevásárolni, és nem fogod azt figyelni, hány gyalogátkelőn mész át, de a lépcsőket sem számolod meg, amin lefelé vagy felfelé kell menned. Ez már egy rutin. Másik példa: azt sem számolod, hányszor veszel levegőt percenként, hanem automatikusan lélegzel, igaz? Ezek a napi rutinok, amik szokássá válnak, és automatikusan végezzük őket.
Fiziológiailag a reggeli órákban a legmagasabb a kortizol szintünk, mert már reggel stresszelünk a napi teendőinken. A stresszhormon a maximumon van. Ez mindenkinél így működik, kivéve azoknál, akik tudatosan, az önkontrollt alkalmazva a reggeli rutinjukat megváltoztatták.
Te melyik típusba tartozol? Hagyod hogy a stressz bekapcsoljon vagy leállítod?
Egy próbát megér! Olvasd tovább!
Ha csökkenteni szeretnéd a stresszt, akkor a reggeli rutinodat változtasd meg. A napod lazábban, nyugodtabban fog kezdődni. Nem rándulnak görcsbe a váll- és nyakizmaid, nem fog azonnal pörögni az agyad. Mindegy, mi a mostani szokásod, milyen rutinokkal kelsz fel, alkalmazd ezt a módszert, és látni fogod, működni fog nálad is.
Amikor felébredsz, és még csak észleled, hogy reggel van, az agyad máris jelzi, hogy fel kéne kelni, mert indul a napod, munkába kell menned, itt az ideje átkapcsolni “munkamódba”. Az is lehet, hogy háziasszony vagy, gyerekeket nevelsz és reggel már azon agyalsz, hogy melyik házimunkával kéne kezdened a napod, vagy melyik gyereket készítsd az oviba/iskolába, kinek kell uzsonnát készíteni, a gyereknek vagy/és a párodnak is.
Próbáld ki az alábbi két módszert és változtass a berögzült szokásaidon.
1. Maradj még 10 percet az ágyban, nyújtózz nagyokat, ha lehet csukott szemmel, de lehet nyitott szemmel is, és végezd az alábbiak közül azt, ami hozzád passzol:
- lassú belégzéseket/kilégzéseket,
- relaxációs módszereket, ami ellazít
- autogén tréninget, Jacobson progresszív relaxációt
- jógát,
- meditációs gyakorlatokat,
- ágyban tornázhatsz,
- hallgass kellemes lazító zenét,
- a gondolataidat tereld el, ha bekapcsolnak (gondolat stop módszer),
- olvashatsz is pár oldalt a kedvenc könyvedből.
Ha más reggeli lazító tevékenység jut eszedbe, akkor alkalmazd azt. A lényege, hogy ne engedd, hogy a munkával és napi teendőkkel kapcsolatos gondolatok zavarjanak meg reggel, és ezek a stresszhormont az egekbe emeljék. Így fogod tudni elérni, hogy reggel ellazultan tudj kikelni az ágyból, és nem fogsz stresszelni már a nap kezdetén.
2. A napi reggeli rutinod sorrendjét változtasd meg. Ha változatossá teszed, észre fogod venni, hogy pozitívan változni fog az életed.
Gyakorlat teszi a mestert, ahogy a közmondás mondja.
Tehát reggel két új technikát is bevezethetsz, mint stresszcsökkentő módszert: ágyban maradsz még 10 percet és a reggeli rutinod sorrendjét változtatod meg. Válassz, melyik testhezálló és fogj bele, csináld minimum 4 hétig, míg beépül az új szokás a mindennapjaidba.
Minél többet és minél hosszabb ideig gyakorolsz, annál jobban fogod tudni csökkenteni a stresszt az életedben.
Ha kérdésed van, vagy a segítségemre van szükséged, írj.